REKLAMA

Od dziś niższe ceny paliw i żywności! Ile zaoszczędzimy?

Od dziś zaczęła obowiązywać Tarcza Antyinflacyjna 2.0, która jest odpowiedzią na galopującą inflacje i znaczny wzrost cen produktów. Zerowy VAT na żywność i obniżka stawek VAT na paliwo to tylko niektóre z postulatów Tarczy Antyinflacyjnej 2.0.

272868198_480924793398583_6567382829691486478_n

Wraz z początkiem miesiąca wchodzą w życie przepisy, w ramach których stawka VAT na wiele produktów zostaje obniżona z 5% do 0%. Mowa m.in. o mięsie, rybach, owocach, warzywach, produktach mleczarskich czy produktach zbożowych. Również nawozy i inne wybrane środki wykorzystywane w produkcji rolniczej objęte zostały zerową stawką VAT.

Dzięki temu działaniu przeciętna rodzina zaoszczędzi ok. 45 zł miesięcznie – wylicza Ministerstwo Finansów.

 

W ramach Tarczy Antyinflacyjnej 2.0 zostaje również obniżony podatek VAT z 23% procent do 8% na paliwa i przedłużona zostaje stawka na prąd. Z rządowych wyliczeń wynika, że zmniejszy się cena paliwa o 60-70 gr na litrze.

Dzięki tym działaniom Polacy zapłacą łącznie nawet o 1 zł mniej za litr paliwa, a cena benzyny powinna osiągnąć ok. 5 zł za litr – informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

 

W związku z wejściem w życie Tarczy 2.0. przedsiębiorcy muszą również umieścić w sklepie lub na stacji paliw (przy kasie rejestrującej) czytelną informację, że dla tych towarów zostały obniżone stawki VAT. W przypadku sprzedawców gazu ziemnego, energii elektrycznej i energii cieplnej informacje o tym muszą być każdorazowo dołączane do faktur lub innych dokumentów, z których wynika zapłata należności za te towary.

Tarcza Antyinflacyjna 2.0 jest rozwiązaniem chwilowym i będzie obowiązywać na okres 6 miesięcy, począwszy od 1 lutego do końca lipca br.

źródło: gov, Mateusz Morawiecki- fb


  Informowaliśmy o tym tutaj: Od 1 lutego paliwo tańsze nawet o 70 groszy? Tarcza Antyinflacyjna 2.0 (VIDEO, ANKIETA)

01-02-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.