REKLAMA

Wataha wilków zaatakowała rankiem. Zagryzła 11 owiec (ZDJĘCIA 18+)

BEREZKA / PODKARPACIE. Przed tygodniem (15 bm.) w Berezce doszło do ataku wilków na stado owiec. Wataha, według relacji Czytelnika, liczyła około 10 drapieżników. Zostało zagryzionych 11 owiec.

– Do zdarzenia doszło 15 kwietnia, około godziny 7:30 w Berezce. Wataha zaatakowała stado owiec – relacjonuje nam Internauta i przesyła zdjęcia, które publikujemy.

Na miejsce zostali wezwani pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

– Nasi pracownicy byli w terenie, zweryfikowali i potwierdzili, że ataku dokonały wilki. Został spisany stosowny protokół. Sprawa jest w toku. O jej finale, czyli przyznaniu odszkodowania i jego wysokości poszkodowany zostanie poinformowany niebawem – przekazuje Łukasz Lis, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

Od początku roku RDOŚ otrzymał kilkanaście zgłoszeń o stratach poniesionych w wyniku ataku wilków. Wysokość przyznanych odszkodowań na chwilę obecną wynosi blisko 30 tys. zł.

– Działania RDOŚ w takich sprawach ograniczają się do rekompensaty strat, jednak – zgodnie z zapisami ustawy o ochronie przyrody – hodowca może z nami współpracować z nami w zakresie sposobów zabezpieczania zwierząt gospodarskich przed szkodami powodowanymi przez zwierzęta. Współdziałanie takie może obejmować budowę urządzeń lub wykonanie zabiegów zapobiegających szkodom, finansowane z budżetu regionalnego dyrektora ochrony środowiska, w ramach zawartych umów cywilnoprawnych. Na tej podstawie przekazujemy do gospodarstw najbardziej dotkniętych szkodami zabezpieczenie – siatki ogrodzeniowe czy elektryczne pastuchy, a ostatnio również fladry – dodaje rzecznik RDOŚ.

Przypomnijmy: Wilk i niedźwiedź są gatunkami objętymi ochroną ścisła. Zgodę na zabicie wydaje Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, natomiast wszelkie zmiany w statucie ochronnych tych gatunków leżą w gestii Ministra Klimatu i Środowiska.

fot. nadesłane przez Czytelnika


ZOBACZ RÓWNIEŻ:

EWA LENIART: Populacja wilków i niedźwiedzi na Podkarpaciu wymknęła się spod kontroli (VIDEO)

Niedźwiedź w Bykowcach. Szedł w stronę przystanku (VIDEO)

Niedźwiedź biega po łąkach między domami! (VIDEO)


24-04-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.