REKLAMA

Tour de Konstytucja ponownie w Sanoku!

SANOK. Już 13 sierpnia do Sanoka ponownie zawita akcja Tour de Konstytucja. Organizatorzy zapraszają na Plac św. Jana. Gośćmi sanockiego przystanku Tour de Konstytucja bedą: Danuta Przywara, wieloletnia prezeska Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka; Robert Hojda, inicjator TDK, prezes KORD oraz Justyna Borucka, adwokat Okręgowej Rady Adwokackiej w Rzeszowie. Początek o godz. 15.00.

ZAPROSZENIE

III edycja Tour de Konstytucja jest kontynuacją obywatelskiej działalności edukacyjno – informacyjnej prowadzonej od dwóch lat przez Fundację Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych.

W bieżącym roku ma ona na celu przybliżanie zasad demokracji w świetle nadchodzących wyborów parlamentarnych oraz zachęcanie obywateli do szerokiego w nich udziału.

Obecna sytuacja polityczna oraz znaczące osłabienie demokracji w Polsce, wymusza zdecydowane działania obywatelskie. W nadchodzących wyborach każdy obywatel Polski powinien być świadomy swoich praw wyborczych, a co za tym idzie, możliwości kontroli wyborów. Chcemy, aby każdy z nas, bez względu na poglądy polityczne, mógł otrzymać szczegółowe i wyczerpujące odpowiedzi na pytania dotyczące mechanizmu wyborczego.

Większość społeczeństwa wie, że może wziąć udział w wyborach, ale już nie do końca orientuje się lub nie jest przekonana o wartości bezpośredniego zaangażowania w ich proces. Rzadko kto zna treść Konstytucji RP – art. 60 do 63 , które są kluczowymi podczas tak istotnych wydarzeń, jak wybory czy referenda, ponieważ mówią o prawie obywateli do uzyskiwania informacji publicznej

Naszym celem jest dotarcie do możliwie najszerszej grupy osób posiadających prawo wyborcze, szczególnie do młodych obywateli, którzy będą głosować po raz pierwszy, aby przekazać im rzetelną wiedzę na temat procesu wyborczego.

W Sanoku odbędzie się panel pod tytułem: „Mąż zaufanie – kim jest i czy stoi za sukcesem kandydata”. Czyli poruszony zostanie temat pracy w komisji wyborczej. Będzie się można także dowiedzieć wielu innych ciekawych rzeczy na temat wyborów, jak np. przeliczanie głosów na mandaty wg zasady D’Hondta.

W trakcie wydarzenia możliwe będzie zapisanie się jako obserwator w akcji Obywatelskiej Kontroli Wyborów, a także uzyskanie wiedzy na temat obserwacji wyborów.

Wydarzeniu towarzyszyć będą dodatkowe atrakcje dla dorosłych i dla dzieci.

362287567_607948021461164_4192314648743584845_n

materiały organizatora / nadesłane

03-08-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.