REKLAMA

Festiwal Kultury Karpat w Cisnej

BIESZCZADY / PODKARPACIE. To niezwykła impreza, której zadaniem jest sięganie do korzeni i czerpanie z kultury karpackiej ze szczególnym uwzględnieniem i naciskiem na kulturę i tradycję samych Bieszczadów w tym Bojków i Łemków.

Podczas dwudniowego, plenerowego festiwalu odbędą się koncerty w wykonaniu zespołów prezentujących tradycyjną muzykę karpacką lub inspirujących się w swojej twórczości elementami tej tradycji.

Zagrają: Orkiestra św. Mikołaja, Transkapela, Wernyhora czy Angela Gaber i Tomasz Dybała. Posłuchać będzie można również Kapeli Lisznianie i lokalnego zespołu ludowego Łopienka.

Ponadto w ramach festiwalu zostaną zorganizowane warsztaty rękodzieła takie jak: garncarstwo, tworzenie biżuterii karpackiej, nauka wzornictwa karpackiego. Ważną częścią będą również warsztaty muzyczne: śpiewu tradycyjnego i gry na instrumentach, które zostaną poprowadzone przez profesjonalnych muzyków. W warsztatach będą uczestniczyć zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli.

Podczas festiwalu, który będzie miał charakter interdyscyplinarny, ale skupiający się wokół kultury Karpat będzie również zorganizowana plenerowa wystawa wydawnictwa Libra-Świat Łemków i Bojków. Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie spotkanie z dr. Hubertem Ossadnikiem i dr. Łukaszem Bajdą – autorami książek : Miedzy Osławą a Jasiołką. Łemkowszczyzna Wschodnia w latach 1918-1939 i Bieszczady. Opowieści przewodnika. Tematyką spotkania będzie życie codzienne i świętowanie w dawnych Bieszczadach.

Festiwalowi będą towarzyszyć stoiska rękodzieła oraz kuchni karpackiej w wykonaniu Kół Gospodyń Wiejskich. Impreza ma duże znaczenie ze względu na unikatowość przedsięwzięcia, próbę wracania do korzeni i przywracania pamięci o sztuce, kulturze i symbolice regionu.

Zapraszamy do Cisnej!

materiały nadesłane

04-08-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.