REKLAMA

Kolejna terytorialsi złożyli przysięgę (FOTO)

KROSNO / PODKARPACIE. W niedzielę, 9 lipca 2023 roku słowa roty przysięgi wojskowej wybrzmiały na Rynku w Krośnie. Była to 41.przysięga w historii 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług” a piąta w tym roku. Kolejne szkolenie w ramach projektu „Wakacje z WOT” rozpocznie się 11 sierpnia . Może je odbyć każdy, kto nigdy nie był w wojsku i chce zdobyć solidne wojskowe przeszkolenie.

Przysięga wojskowa podkarpackich Terytorialsów była ostatnim etapem szkolenia podstawowego, które rozpoczęło się 24 czerwca 2023 r. Uroczysta przysięga wojskowa złożona została na sztandar 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, ślubowanie odebrał ppłk Janusz Leżoń, zastępca dowódca brygady.

Wśród składających przysięgę byli uczniowie, studenci, nauczyciele oraz pracownicy administracji, mechanicy, kierowcy, technik analityki chemicznej. Rekruci zdecydowali się na „Wakacje z WOT” – czyli poświęcenie swojego wolnego czasu na odbycie wojskowego przeszkolenia.

Podczas uroczystości w 3 Podkarpackiej Brygadzie OT został odczytany list Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka skierowany do nowo zaprzysiężonych żołnierzy:

– Służba wojskowa to niezwykle ważne zobowiązanie, ale również możliwość rozwoju oraz realizowania swoich zainteresowań i pasji. Umiejętności, którymi wykazaliście się w trakcie zrealizowanych szkoleń, potwierdzają Wasze predyspozycji do wykonania żołnierskiego rzemiosła. Wierzę, że dzisiejsza przysięga rozpoczyna dla Was ciekawą i owocną drogę związaną z karierą w w Wojsku Polskim. (…) -napisał Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

W tym ważnym wydarzeniu przysięgającym towarzyszyły rodziny, goście oraz przedstawiciele lokalnych władz, służb mundurowych i duchowieństwa. Nowo powołani żołnierze dalszą służbę będą pełnić w pododdziałach zlokalizowanych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu i Sanoku. Żołnierzy czeka roczne szkolenie indywidualne realizowane w trybie rotacyjnym (jeden weekend w miesiącu). Kolejny rok to szkolenie specjalistyczne i trzeci rok to szkolenie zgrywające.

Tekst: ppor. Magdalena Mac
oficer prasowy 3 PBOT
Zdjęcia: 3 PBOT

10-07-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.