REKLAMA

PODKARPACIE: Nowi mundurowi w straży granicznej (ZDJĘCIA)

PODKARPACIE. 27 czerwca w komendzie Bieszczadzkiego Oddziału SG w Przemyślu grupa nowych funkcjonariuszy złożyła ślubowanie. Uroczystość była także okazją do upamiętnienie patrona oddziału i odsłonięcia muralu.

W uroczystej zbiórce uczestniczyła kadra oddziału na czele z Komendantem, gen. bryg. SG Andrzejem Popko, nowo przejęci funkcjonariusze oraz ich rodzinny i najbliżsi.

14-238526

Apel odbył się w związku z 75. rocznicą śmierci patrona oddziału – gen. bryg. Jana Tomasza Gorzechowskiego ps. „Jur” (bojownika o Niepodległą Polskę, legionisty i Komendanta Straży Granicznej w II Rzeczpospolitej). Uroczystość rozpoczęła się od wystawienia pocztu sztandarowego, podniesienia flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz odtworzenia Hymnu Państwowego. Odczytana została notka biograficzna Patrona.

Komendant Bieszczadzkiego Oddziału SG wraz z delegacją złożył kwiaty przy pamiątkowym obelisku. Znicze złożyli przedstawiciele koła emerytów i rencistów NSZZ FSG działającego przy BiOSG.

Ważną częścią wydarzenia było uroczyste ślubowanie nowo przyjętych funkcjonariuszy SG. Po złożeniu roty ślubowania młodzi adepci stają się pełnoprawnymi funkcjonariuszami. 38-osobowa grupa ślubowała w asyście pocztu sztandarowego.

Komendant pogratulował mundurowym pozytywnych wyników w procesie rekrutacji i powitał ich w szeregach Straży Granicznej. Dodał, że proces rekrutacyjny do Straży Granicznej jest bardzo złożony i wymagający. Podczas wystąpienia Komendant zaznaczył, że służba w Straży Granicznej nie należy do łatwych i wymaga dużego zaangażowania, dyspozycyjności oraz wiedzy. Nawiązał również do szczególnego czasu i okoliczności, w jakich funkcjonariusze rozpoczynają służbę i podkreślił ogrom wyzwań, jakie przynosi służba w SG.

14-238490

Już w najbliższych dniach młodzi funkcjonariusze wyjadą do jednego z ośrodków szkoleniowych SG, a po zakończeniu szkoleń trafią do placówek SG na Podkarpaciu (głównie na przejścia graniczne w Korczowej, Medyce, Budomierzu i Krościenku oraz do placówek SG w Czarnej Górnej, Huwnikach, Stuposianach i Wojtkowej).

Uroczystość była okazją do wręczenia wyróżnień i odznaczeń resortowych oraz odznak za honorowe krwiodawstwo.

Złoty Medal za Długoletnia służbę otrzymał por. SG Daniel KRZYWUCKI. Z kolei srebrny medal utrzymali: ppłk SG Joanna Zarańska, mjr SG Tomasz Skawiński, mjr SG Tomasz Szott, mjr SG Sylwia Łaba, mjr SG Grzegorz Kowalski, kpt. SG Mariusz Aftanas, por. SG Marcin Klimko, oraz st. chor. szt. SG Marek Płeszka. Brązowym Medalem wyróżniono ośmioro funkcjonariuszy.

Sześcioro mundurowych otrzymało Odznaki Straży Granicznej. Wręczono również Odznaki Pamiątkowe BiOSG.

Kapituła odznaki im. mjr. Władysława Raginisa uhonorowała oficerów, którzy szczególnie zasłużyli się dla działalności placówki Straży Granicznej w Korczowej.

W dowód uznania za najpiękniejszy dar humanitarny – bezinteresowne oddawanie krwi osiem osób otrzymało Odznaki Honorowe PCK oraz Odznaki Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi I, II oraz III stopnia nadawane przez Polski Czerwony Krzyż.

14-238509

Wyróżniono zasłużonych funkcjonariuszy dla związków zawodowych.

Podczas uroczystości 16 funkcjonariuszy otrzymało akty mianowania na pierwszy stopień służbowy w korpusie chorążych.

Ostatnim punktem wydarzenia było uroczyste odsłonięcie muralu na budynku komendy BiOSG.

Okolicznościową wstęgę przeciął gen. bryg. SG Andrzej Popko — dowódca podkarpackich strażników granicznych oraz mjr SG Robert Galanty — Przewodniczący Zarządu Oddziałowego NSZZ FSG przy BiOSG.

źródło: Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

 

28-06-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.