REKLAMA

Ostatnie pożegnanie prezydenta Tadeusza Ferenca (ZDJĘCIA)

RZESZÓW / PODKARPACIE. – Zakończyła się pewna epoka – tymi słowami pożegnał śp. Tadeusza Ferenca prezydent Andrzej Duda, który wziął udział w uroczystościach pogrzebowych. Prezydent RP przyznał także pośmiertnie prezydentowi Ferencowi Order Odrodzenia Polski. Uroczystość wręczenia orderu odbyła się w czasie mszy, która została odprawiona w Katedrze Rzeszowskiej.

Prezydenta RP przywitali na lotnisku w Jasionce marszałek Władysław Ortyl i wojewoda Ewa Leniart. Stamtąd wspólnie udali się do katedry, gdzie wraz z setkami mieszkańców Rzeszowa i województwa, parlamentarzystami przedstawicielami rządu, duchowieństwa, służb mundurowych, samorządów z regionu i Polski – wzięli udział w mszy pogrzebowej.

Samorząd województwa podczas uroczystości – oprócz marszałka Władysława Ortyla – reprezentowali także: wicemarszałek Ewa Draus, członek zarządu Stanisław Kruczek oraz radni województwa.

Żałobną liturgie poprzedziła ceremonia wręczenia przyznanego Tadeuszowi Ferencowi pośmiertnie orderu. Postanowieniem Prezydenta RP został on uhonorowany Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi na rzecz wspólnoty samorządowej, za aktywność publiczną i społeczną, za osiągniecia w pracy na rzecz nowoczesnego samorządu terytorialnego w Polsce. Order odebrała żona Aleksandra Ferenc wraz z córką.

Zabierając głos podczas wystąpienia w katedrze, prezydent Andrzej Duda przypomniał przebieg kariery zawodowej zmarłego prezydenta Ferenca, podkreślając, że trudna praca, którą zaczął bardzo wcześnie, sprawiła, iż miał wielkie doświadczenie życiowe. Prezydent Duda mówił także o końcu pewnej epoki:

– Zakończyła się pewna epoka, coś co już nie wróci, bo zakończyły się lata pracy i służby publicznej człowieka, polityka, ale przede wszystkim społecznika, który w skali naszego kraju z całą pewnością był wyjątkowy.

Prezydent Andrzej Duda mówił także o efektach publicznej służby Tadeusza Ferenca, podkreślając, że są one spektakularne, gdyż miasto – którym przez prawie dwie dekady kierował prezydent Ferenc – zmieniło swoje oblicze – rozrosło się, powiększył się jego budżet, wzrosła liczba ludności oraz inwestycji. Prezydent RP podkreślał, że zmarły Tadeusz Ferenc był politykiem i człowiekiem wielkiej klasy. A swoje wystąpienie zakończył cytując ulubione powiedzenie zmarłego prezydenta Ferenca, które – jak podkreślił – definiuje jego pracę i życie: „Robota musi się robić”.

Po ceremonii wręczenia orderu rozpoczęła się msza, której przewodniczył ordynariusz diecezji rzeszowskiej – biskup Jan Wątroba. Biskup mówił między innymi o tym, że prezydent poświęcił miastu całą swoją wiedzę i pasję, angażując się w różnych sferach i obszarach:

– Jemu zależało, by miasto się powiększało, by rosła liczba jego mieszkańców, ale też zależało mu, by to miasto było czyste i bezpieczne, by powstawały w nim nowe świątynie – mówił biskup Jan Wątroba.

Po mszy kondukt żałobny przejechał ulicami miasta na cmentarz komunalny Wilkowyja, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Marszałek Władysław Ortyl pożegnał zmarłego prezydenta w imieniu Związku Województw RP, w imieniu Podkarpackiego Stowarzyszenia Samorządów Terytorialnych, a także w imieniu Zarządu i Samorządu Województwa Podkarpackiego.

– Prezydent Tadeusz Ferenc to przykład samorządowca niezwykle sprawnego, zaangażowanego zarówno w duże, miejskie inicjatywy, ale i w codzienne, zwykłe problemy mieszkańców Rzeszowa, którym każdego dnia poświęcał wiele uwagi i troski – powiedział marszałek, dodając – Żegnamy Cię, Panie Prezydencie wraz z całą wspólnotą Podkarpacia, dziękując za wielkie rzeczy w naszej wspólnej Małej Ojczyźnie.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart mówiła między innymi, że prezydent Ferenc był lokalnym patriotą oraz człowiekiem pasji, a jego pasją była praca na rzecz Rzeszowa:

– Służba publiczna była dla niego niezwykle ważna, a przejawiała się tym, że przekuwał każdą chwilę na rzecz Rzeszowa. Można powiedzieć, że żył dla Rzeszowa i żył Rzeszowem – mówiła wojewoda Ewa Leniart.

Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek żegnał zmarłego Tadeusza Ferenca w imieniu mieszkańców miasta. Mówił o jego ogromnym zaangażowaniu w pracę i wielkiej miłości do stolicy regionu. Dziękował także za wszystkie podjęte przez prezydenta działania, dzięki którym Rzeszów stał się „większy i silniejszy”.

– Nade wszystko dziękujemy, za to, że dałeś nam wielką dumę z naszego miasta i poczucie naszej, Rzeszowian wartości – powiedział prezydent Konrad Fijołek.

Trumna z ciałem zmarłego prezydenta Tadeusza Ferenca spoczęła w Alei Zasłużonych na cmentarzu Wilkowyja.

Autor tekstu: Monika Konopka
Autor zdjęć : Anna Magda
Biuro prasowe UMWP


02-09-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.