REKLAMA

Prawo jazdy. Utrudnienia dla nowych kierowców? Co ich czeka?

PODKARPACIE / POLSKA. Kolejne zmiany ustawy ”Prawo o ruchu drogowym” będą dotyczyć świeżo upieczonych kierowców, którzy dopiero co otrzymają prawo jazdy kategorii B. Co ich czeka?

driving-gf3f099db5_1280

W zmienionej ustawie ”Prawo o ruchu drogowym” znajdziemy informacje o okresie próbnym dla osób, które uzyskały prawo jazdy kat. B po raz pierwszy. Okres ten będzie obowiązywał od momentu odebrania prawa jazdy.

W czasie jego trwania nowy kierowca jest obowiązany:

  1. Odbyć między 4 a 8 miesiącem, licząc od dnia otrzymania prawa jazdy: a) kurs dokształcający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego, b) praktyczne szkolenie w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym
  2. Przedstawić staroście zaświadczenia o ukończeniu szkolenia i kursu, przed upływem 8 miesiąca, licząc od dnia otrzymania prawa jazdy.
  3. Kierować wyłącznie pojazdem samochodowym oznakowanym z tyłu i z przodu okrągłą nalepką barwy białej z zielonym symbolem liścia klonowego — przez pierwsze 8 miesięcy tego okresu.

Kurs dokształcający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego ma charakter teoretyczny. Potrwa 2 godziny, a udział w nim nie powinien kosztować więcej niż 100 zł. Praktyczne szkolenie w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym potrwa z kolei godzinę i będzie kosztować jakieś 200 zł.

 automobile-g3de5a0b50_1280

Zakazy w okresie próbnym

W okresie próbnym, przed upływem 8 miesiąca, licząc od dnia otrzymania prawa jazdy, nowi kierowcy będą mieli zakaz:

  1. Przekraczania prędkości 50 km/h na obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej.
  2. Kierowania pojazdem nieoznakowanym wyżej wspomnianym zielonym listkiem klonowym.
  3. Podejmowania pracy zarobkowej w charakterze kierowcy pojazdu określonego w prawie jazdy kategorii B.
  4. Osobistego wykonywania działalności gospodarczej polegającej na kierowaniu pojazdem określonym dla prawa jazdy kategorii B.

Kiedy okres próbny będzie przedłużony?

Starosta wydaje decyzję administracyjną o przedłużeniu okresu próbnego o kolejne 2 lata, jeżeli w trakcie jego trwania kierowca popełnił dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji stwierdzone w tym okresie mandatem karnym, prawomocnym wyrokiem sądu lub orzeczeniem organu orzekającego w sprawie o naruszenie w postępowaniu dyscyplinarnym.

Wciąż nie wiadomo, od kiedy ma obowiązywać „Okres próbny” dla nowych kierowców. Informacje zawarte w zmienionej ustawie mówią wyłącznie, że minister właściwy do spraw informatyzacji ogłosi we własnym dzienniku urzędowym komunikat określający termin wdrożenia rozwiązań technicznych, które umożliwią przekazywanie danych.

źródło: red., gov., infor


ZOBACZ RÓWNIEŻ: SANOK: Nie sprzedawajmy uchodźcom niesprawnych samochodów!


ZOBACZ RÓWNIEŻ:

BUKOWSKO: Uciekał przed policyjnym patrolem. Był kompletnie pijany (ZDJĘCIE)


Informacje o aktualnej sytuacji na drogach Sanoka, powiatu sanockiego i całego regionu w grupie POMOC112.

DOŁĄCZ DO GRUPY – KLIKNIJ

22-04-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.