REKLAMA

Co dalej z halą? Wyraź swoją opinię i wygraj atrakcyjne nagrody!

ZAGÓRZ / PODKARPACIE. Na otwarcie hali sportowej w Nowym Zagórzu zagórzanie czekali długie lata. Oddany do użytku 4 października 2011 roku obiekt  dobrze służy lokalnej społeczności tętniąc życiem od rana do późnych godzin wieczornych.

Zagórscy samorządowcy przygotowując się do kolejnej unijnej perspektywy finansowej chcą opracować optymalną koncepcję zagospodarowania drugiej kondygnacji budynku, na której pierwotnie planowano urządzenie szkolnego basenu. Jak się okazuje jego realizacja w całej okazałości nie będzie możliwa z uwagi na zmiany projektu, które poczyniono w poprzedniej kadencji, inne warianty są możliwe dlatego też niniejszym inicjujemy społeczna debatę ponawiając tytułowe pytanie.

Skąd wziął się pomysł konsultacji społecznych akurat w tej sprawie?
– Od początku swej działalności samorządowej jestem gorącym zwolennikiem jak najszerszej partycypacji społeczeństwa w procesach decyzyjnych. To najlepsza droga do budowy społeczeństwa obywatelskiego. O słuszności takiego podejścia dodatkowo upewniają mnie doświadczenia szwajcarskie nabyte w trakcie projektu „Akademia Demokracji i Rozwoju” realizowanego wspólnie z partnerską gminą Villars-sur-Glâne. W Szwajcarii podobnie jak u nas funkcjonują organy samorządowe różnych szczebli, ale w wielu sprawach władze lokalne odwołują się bezpośrednio do obywateli – podkreśla burmistrz Zagórza Ernest Nowak.

Budowa zagórskiej hali sportowej z basenem zaprojektowanym na jej piętrze została zainicjowana jeszcze za rządów burmistrza Jacka Zająca jako element większego projektu pn. „Podkarpackie Centrum Szkolenia Skoczków Narciarskich”. W ramach tej koncepcji oprócz hali i basenu miała powstać jeszcze skocznia K-75. Niestety, wraz z opadającą falą „małyszomanii” malały szanse na realizację śmiałych plany zagórskich władz. Ostatecznie budowa skoczni nie wyszła poza etap projektowy, a hala z basenem utknęła na poziomie, który w budowlanym żargonie określa się mianem „stanu surowego otwartego”. Nowo wybrane władze gminy z burmistrzem Nowakiem, pokonując wiele trudności, we wrześniu 2011 r. oddały halę do użytku.

Przywołana tu historia obrazuje skalę wyzwań, które niesie dla samorządów budowa i eksploatacja dużych obiektów sportowych. Z tym większą rozwagą należy planować zagospodarowanie drugiej kondygnacji zagórskiej hali. Skoro nie może być tam basenu to co w zamian? Korty tenisowe? Kręgielnia? Kompleks rekreacyjno-zabawowy dla dzieci? Ściana wspinaczkowa?

Zapraszamy Państwa do wypełnienia poniższej ankiety. Wśród respondentów uczestniczących w anonsowanych tu konsultacjach społecznych  pod koniec maja 2014 r. rozlosowane zostaną atrakcyjne upominki (sprzęt elektroniczny i AGD).

UMiG Zagórz
foto: UMiG Zagórz
jordan Fire Reds,
Fire Red 3s,
Fire Red Jordans,

14-05-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym: