REKLAMA

21-22 CZERWCA: Bieszczadzki Puchar Głowatki. Ostatnie dni zapisów

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Bieszczadzki Okręg Ligi Ochrony Przyrody w Sanoku, Koło PZW w Zagórzu oraz Gmina Zagórz zapraszają na IV Bieszczadzki Puchar Głowatki. Pozostało pięć dni na zapisy. Szczegóły w rozwinięciu wiadomości.

Szanowni Państwo! Witamy Was serdecznie na witrynie internetowej miłośników głowatki z Bieszczadów. Większość nas zrzeszona jest w Kole PZW w Zagórzu. Pomimo różnic w wieku, wykształceniu, wykonywanych profesjach łączy nas wspólna troska o stan bieszczadzkiej przyrody oraz fascynacja wyjątkową rybą jaką jest głowacica zwana popularnie głowatką. Gatunek  ten (z łac. Hucho hucho) określany często mianem łososia akwenów słodkowodnych, w Polsce występuje jedynie w trzech rzekach: Dunajcu, Popradzie i Sanie.  Głowatka  figuruje na Czerwonej Liście Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN).

Głowacica została  uznana za gatunek zagrożony (endeangered), co oznacza, że ryzyko jej wymarcia w naturze jest znaczne. Naturalne populacje głowacicy są chronione również przez Dyrektywę Siedliskową UE oraz Konwencje Berneńską.
Konieczność ochrony głowatki wynika z faktu, iż będąc gatunkiem zagrożonym jest ona jednocześnie bardzo poszukiwaną zdobyczą wśród wędkarzy, coraz liczniej przybywających w region Bieszczadów. Ogromnym zagrożeniem dla populacji głowatki są kłusownicy uaktywniający się zwłaszcza podczas tarła tego gatunku, które odbywa się od marca do maja.

Głównym celem naszych działań jest ochrona i promocja głowatki poprzez stworzenie programu ekologicznego, który w myśl zasady zrównoważonego rozwoju gwarantowałyby ciągłość istnienia gatunku Hucho hucho bez szkody dla turystyki wędkarskiej, która od 1985 r. kiedy to na bieszczadzkich łowiskach Sanu odbyły się V Mistrzostwa Świata w Wędkarstwie Muchowym odgrywa stale rosnącą rolę w systemie gospodarczym regionu Bieszczadów.

Opisaną powyżej misję realizujemy m.in. poprzez: pogananki z młodzieżą, filmy edukacyjne, wiosenne akcje sprzątania brzegów Sanu). Naszym dorocznym świętem są dwudniowe zawody wędkarskie połączone z konferencją naukową organizowane pod nazwą „Bieszczadzki Puchar Głowatki”, w którym z roku na rok uczestniczy coraz więcej miłośników wędkarstwa zarówno z Polski, jak i z zagranicy.

Zapraszamy do współpracy!

Jerzy Zuba

Zapisy na zawody 2014

IV BIESZCZADZKI PUCHAR GŁOWATKI

PROGRAM IMPREZY:
21 czerwiec 2014 (sobota)
godz. 04.30 – 05.30
• odprawa techniczna dla zawodników zawodów wędkarskich
• rozlokowanie zawodników na łowiskach
godz. 05.30 – 10.30 – I tura zawodów
godz. 10.30 – 11.30 – powrót do bazy zawodów Ośrodek Sportu i Rekreacji „ZAKUCIE”
godz. 11.30 – posiłek
godz. 13.00 – ogłoszenie wyników I tury zawodów
godz. 15.00 – obiad (Hotel nad Osławą ), powitanie uczestników i oficjalne otwarcie imprezy przez Burmistrza Miasta i Gminy Zagórz – Ernesta Nowaka oraz inauguracja seminarium naukowego pt. „Perspektywy rozwoju turystyki wędkarskiej w Bieszczadach” .
Po wystąpieniach prelegentów przewidziana jest dyskusja panelowa
godz. 19.00 – biesiada wędkarska w Kolibie na Zakuciu (zespół skoczni narciarskich )

22 czerwiec 2014 (niedziela)
godz. 06.00 – 10.00 – II tura zawodów wędkarskich
godz. 13.00 – ogłoszenie wyników „IV Bieszczadzkiego Pucharu Głowatki”, wręczenie nagród, posiłek, pożegnanie uczestników i oficjalne zakończenie imprezy

REGULAMIN IMPREZY:

1.Organizator imprezy.
Impreza odbywa się przy wsparciu i pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Zagórz. Organizatorami imprezy w sensie prawnym są: Bieszczadzki Oddział Ligi Ochrony Przyrody w Sanoku (część edukacyjno – szkoleniowa) oraz Koło Wędkarskie PZW w Zagórzu Okręg Krosno (zawody wędkarskie).

2. Cel imprezy.
Celem imprezy jest ochrona i promocja bogatych walorów przyrodniczych i turystycznych rzeki San poprzez organizację zawodów wędkarskich oraz seminarium naukowego na temat: „Ochrona bioróżnorodności rzeki San”

3. Miejsce imprezy.
Baza imprezy – Ośrodek Sportu i Rekreacji „ZAKUCIE”

4. Obowiązki organizatora
Organizator gwarantuje:
– zarybienie łowisk
– 3 posiłki podczas I dnia zawodów (w tym biesiada wędkarska) i 1 posiłek podczas II dnia zawodów
– puchary oraz inne atrakcyjne nagrody rzeczowe. Złowienie głowatki (w przypadku wielu połowów tego gatunku ryby zadecyduje rozmiar) premiowane będzie NAGRODĄ SPECJALNĄ w postaci ekskluzywnego wędziska spinningowego model HM69 Głowatka – 2,98 m 40-80 g

Koszty dojazdu i zakwaterowania ponoszą uczestnicy. Organizator imprezy nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne wypadki, urazy, utratę zdrowia lub życia podczas imprezy.

5. Techniki połowu ryb i klasyfikacja
Połów odbywa się metodą spinningową lub muchową – no kill. Zawody odbywają się w II czterogodzinnych turach. Ryby zaliczane do punktacji: głowacica, pstrągi, lipienie.

6. Warunki uczestnictwa
Warunkiem uczestnictwa w zawodach wędkarskich jest posiadanie zezwolenia PZW na połów ryb w wodach górskich w okręgu krośnieńskim oraz dokonanie zgłoszenia za pośrednictwem poniższego formularza zgłoszeniowego z jednoczesnym wniesieniem opłaty startowej w wysokości 70 zł na konto Koła Wędkarskiego PZW w Zagórzu (42 8642 0002 2001 0000 4747 0001 z dopiskiem „Głowatka” ) zapisy od 01.05 do 31.05.2014 r. Liczba miejsc ograniczona. Lista uczestników zostanie ustalona na podstawie kolejności zgłoszeń.
– wszelkich dodatkowych informacji udzielają kol.:
Tomasz Pyrć (tel. 667 557 338)
Grzegorz Krzywda (tel. 668 495 815)

materiały nadesłane

Jordans 4,
Jordan 4s,
Air Jordan Retro 4,

26-05-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym: