REKLAMA

Sanoccy harcerze w „międzypokoleniowej więzi” (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Harcerze Hufca ZHP Ziemi Sanockiej przez ostatnie miesiące brali udział w projekcie „Międzypokoleniowa Więź”. Odbył się cykl imprez i warsztatów, które cieszyły się dużym zainteresowaniem odbiorców.

Projekt „Międzypokoleniowa więź” skierowany był do zuchów, harcerzy, instruktorów i seniorów Hufca Ziemi Sanockiej im. ks. hm. Zdzisława Peszkowskiego. W ramach projektu uczestnicy nawzajem uczyli się oraz dzielili swoją wiedzą i umiejętnościami. Finanse na realizację zadania zostały pozyskane z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2022-2024 i przyznane przez Burmistrza Miasta Sanoka.

Projekt rozpoczął się zawodami w marszach na orientację „APTEKARKA 2024”, które odbyły się 13 kwietnia na sanockiej Górze Parkowej. Według opinii sędziów, uczestnicy doskonale poradzili sobie zarówno z odszukaniem właściwych punktów w terenie jak i za zadaniami dodatkowymi- mierzeniem azymutu i zadaniami krajoznawczo-historycznymi. W zawodach wzięło udział 32 osoby – od najmłodszych zuchów, po dorosłych instruktorów i harcerskich seniorów. Pieczę nad własciwym przeprowadzeniem Imprezy na Orientację mieli doświadczeni organizatorzy – hm. Marek Zgódko, hm. Magdalena Zgódko i pan Dariusz Carkowski, wielokrotny zwycięzca InO na szczeblu ogólnopolskim.

19 kwietnia 2024 r. zostały zorganizowane warsztaty doskonalące umiejętność posługiwania się mapą i kompasem w terenie. W warsztatach uczestniczyli sanoccy harcerze. Uczestnicy, po wcześniejszym instruktażu odnajdywali w parku punkty kontrolne na podstawie otrzymanej mapy. Doskonalili umiejętność wyznaczania azymutu, marszu na azymut i określania odległości w terenie. Półtoragodzinne zajęcia odbyły się w sanockim parku, były częścią całorocznego cyklu, w trakcie którego młodzi adepci sztuki orientacji w terenie uczą się odnajdywać punkty na tradycyjnej mapie, bez użycia elektronicznych GPS-ów.

Kolejnym działaniem było opracowanie regulaminu, przeprowadzenie i podsumowanie konkursu na wiersz o tematyce harcerskiej „Harcerstwo to droga”.
W tym przedsięwzięciu harcerze mieli możliwość zdobywania nowych kompetencji związanych z przygotowaniem długofalowego działania. Mieli okazję do zdobycia sprawności, tropów i wyzwań.
Każde środowisko harcerskie miało za zadanie zmobilizowanie obecnych, byłych i zaprzyjaźnionych harcerzy czy rodziców do zapisania wspomnień, wrażeń z lat harcerskich jako przekazu emocji w formie rymowanej.
Była to doskonała okazja do porównania wartości i potrzeb i wspomnień z różnych lat, na przestrzeni czasu działania drużyny. Inne priorytety mieli harcerze, działający na początku i w połowie wieku XX, a inne w obecnym czasie. Zebranie tych wspomnień, wrażeń i przemyśleń, w rymowanej formie dało szansę na wzajemne poznanie i być może wzmocnienie międzypokoleniowej więzi.
Zwieńczeniem zadania było opublikowanie tomiku wierszy o tym samym tytule.
Harcerze z 42 DH wykazali się największą aktywności twórczą oraz największą sprawczością w dotarciu do obecnych i byłych członków drużyny oraz jej sympatyków. Otrzymali elementy umundurowania, które będą dodatkowym, wizualnym podkreśleniem przynależności do ZHP oraz nagrodę niespodziankę, która przyda im się podczas organizacji zbiórek.

Zorganizowane zostały warsztaty garncarskie, przeprowadzone przez fachowców z Pracowni Ceramiki BiesCzary. Warsztaty obejmowały lepienie ręczne z gliny oraz formowanie mini dzieł na kołach garncarskim przy pomocy instruktora. Po zakończeniu zajęć uczestnicy otrzymali na pamiątkę uformowane przez siebie naczynia, figurki, ozdoby. W zajęciach uczestniczyło 30 chętnych zuchów, harcerzy i instruktorów.

Ostatnim elementem programu „Międzypokoleniowa więź” było „Spotkanie z elementami profilaktyki dla młodzieży i dorosłych” z kierowniczką Wydziału Wsparcia Psychologicznego GK ZHP, Komendantką Hufca ZHP Ziemi Sanockiej hm. Katarzyną Zgódko, która na 3-godzinnych warsztatach poruszyła tematy związane z tym, jak działać profilaktycznie, by do sytuacji przekroczeń granic i przemocy nie dochodziło, jak rozpoznać, że jakieś zachowanie nosi już znamiona przemocy, co zrobić, gdy jesteśmy świadkami lub doświadczamy przemocy, gdzie szukać wsparcia.
Warsztaty odbyły się 17 maja 2024 r. w Domu Harcerza na ul. Zielonej 39. Uczestniczyło w nich 17 harcerzy i instruktorów. Warsztaty składały się z 3 części: teoretycznej, praktycznej w formie gry na zewnątrz hufca i podsumowującej, w postaci scenek obrazujących wybrane zagadnienia z zakresu reagowania na przemoc, asertywności i umiejętności stawiania granic.

 

Zakończenie projektu „Międzypokoleniowa więź” odbyło się na Sanem, w lekkiej piknikowej formie, na podsumowaniu roku harcerskiego 22 czerwca 2024 r. Wręczone zostały dyplomy, nagrody drużynowe i indywidualne dla zwycięzców oraz tomiki wierszy dla uczestników konkursu poetyckiego „Harcerstwo to droga”. I pomimo burzowych chmur na niebie uważamy projekt „Międzypokoleniowa więź” za bardzo energetyczne wydarzenie.

Serdeczne podziękowanie kierujemy do wszystkich zaangażowanych w jego realizację!

Pomysłodawczyniami i koordynatorkami projektu były hm. Magdalena Zgódko i hm. Lidia Mackiewicz -Adamska.

[ngg src=”galleries” ids=”12932″ display=”basic_thumbnail”]

 

 

materiały organizatora


24-06-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:



Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.