REKLAMA

Dzień Europy na sanockim Rynku. Europoseł częstowała tortem (VIDEO, FOTO)

|

Dzień Europy na sanockim Rynku. Europoseł częstowała tortem (VIDEO, FOTO)

SANOK / PODKARPACIE. 9 maja, świętowany jako Dzień Europy, sanoczanie uczcili spotkaniem na sanockim Rynku. Punktem szczególnie oczekiwanym było pokrojenie, a następnie skonsumowanie tortu europejskiego. Zaprosiła doń europosłanka ELŻBIETA ŁUKACIJEWSKA. W spotkaniu uczestniczyli także dwaj inni kandydaci do Europarlamentu z Koalicji Obywatelskiej z naszego regionu wyborczego: Antoni Pikul z Jasła oraz Marek Przywalny z Przemyśla. Przypomnijmy, że 9 czerwca czekają nas wybory do Parlamentu Europejskiego. Z naszego okręgu, z 1 miejsca na liście Koalicji Obywatelskiej wystartuje p. Elżbieta Łukacijewska.

Dzień 9 maja to święto pokoju i jedności, upamiętnia rocznicę wygłoszenia historycznej deklaracji Roberta Schumanna, będącej wizją współpracy w Europie. W tym roku ma ono szczególny wydźwięk, gdyż przypada w 20 rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

– To dla nas, Polaków, szczególny dzień, radosny dzień. W ciągu tych dwudziestu lat Polska bardzo się zmieniła, Sanok się zmienił, my wszyscy bardzo zmieniliśmy się. Ogromna w tym zasługa naszej przynależności do Unii Europejskiej. Dzięki temu to Polska jest Europą, a Polacy Europejczykami – mówiła europosłanka. – Nawiązała też do wyborów do Europarlamentu, które czekają nas za miesiąc. – To bardzo ważne wybory. Zadecydują o tym, czy Polska będzie bezpieczna, czy będzie mogła się rozwijać, czy nasze dzieci i wnuki będą miały lepszą przyszłość. Aby tak było, Polacy muszą licznie pójść do urn i oddać swój głos na kandydatów Koalicji Obywatelskiej. Głosując na nas, opowiedzą się za lepszą Polskę, Polskę europejską. Te wybory będą o tym, czy Polska pozostanie w Unii Europejskiej – dodała E. Łukacijewska.

W radosnym świętowaniu Dnia Europy uczestniczyło wielu sanoczan. Część z nich dowiedziała się o tym z mediów społecznościowych, część akurat znalazła się w tym miejscu, więc z chęcią dołączyła. Powiewały flagi: biało-czerwone i niebieskie, dzieciom rozdawano flagietki i kolorowe baloniki. Aż nadszedł smakowity moment, kiedy Pani europoseł osobiście przystąpiła do krojenia olbrzymiego tortu (europejskiego, koloru niebieskiego, z gwiazdkami), po czym częstowano nim wszystkich uczestników uroczystości. Z ciekawostek dodajmy, że wraz z mieszkańcami świętował nowo wybrany przewodniczący Rady Powiatu Sanockiego Sebastian Niżnik. Z kolei międzynarodowy charakter święta nadała obecność Katarzyny Kurasz z mężem, córki zmarłej przed rokiem, nieodżałowanej p. Czesławy Kurasz, przybyłych do Sanoka z Londynu.

Podczas konferencji prasowej, jaka towarzyszyła spotkaniu, jeden z dziennikarzy zapytał: – jak Pani zapatruje się na obecność na listach wyborczych PiS z regionu Podkarpacia Daniela Obajtka? Oto, co odpowiedziała: – Uważam, że w demokratycznym kraju żadna partia nie wystawiłaby na listę osoby, przeciwko której prowadzone są sprawy sądowe, osoby, podejrzanej o miliardowe malwersacje. Panu Kaczyńskiemu to jednak nie przeszkadza. Cynicznie wystawia go i to na pierwszym miejscu. Dodatkowo ubolewam, że jest to w okręgu podkarpackim. Jak na to powinni zareagować wyborcy? Powiedzeniem stanowczego „nie”!

tekst i zdjęcia: Marian Struś


10-05-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Komentarze niezarejestrowanych czytelników:

Артём2024-05-16 22:59:16
0 0
Подготовьтесь к незабываемому опыту в crazy time statistics с нашими демонстрационными режимами. Играйте бесплатно и наслаждайтесь каждым моментом игры!