REKLAMA

BIESZCZADY: Nielegalne rajdy. Kilkanaście mandatów karnych (FOTO)

BIESZCZADY / PODKARPACIE. 20-22 października Straż Leśna z nadleśnictw Baligród, Cisna, Komańcza i Lesko przeprowadziła wspólną akcję mającą na celu bezpieczeństwo osób przebywających na terenach leśnych poprzez zwalczanie wykroczeń z zakresu nielegalnych rajdów pojazdów terenowych w lesie oraz płoszenia zwierzyny, jak również zwalczanie ogólnie pojętego szkodnictwa leśnego.

– W związku ze zwiększającą się presją na środowisko przyrodnicze przez zwolenników off roadu i licznymi skargami turystów na rozjeżdżanie terenów leśnych w Bieszczadach, strażnicy leśni mieli kolejny pracowity weekend – mówi Wojciech Zajdel, specjalista ds. ochrony mienia w RDLP w Krośnie. – W teren na szlaki turystyczne, w wysokich partiach lasu, ruszyły patrole piesze oraz jeden zmechanizowany.

Strażnicy wykorzystali na akcji m.in. dron oraz quad i fotopułapki. Wszystkie czynności dokumentowane były poprzez nagrania kamerami interwencyjnymi.

– Działania przyniosły zamierzony efekt, nałożono kilkanaście mandatów karnych w najwyższym dopuszczalnym wymiarze kwotowym – dodaje Tomasz Belczyk, komendant Straży Leśnej w Baligrodzie. – Ponadto skierujemy do organów ścigania sprawę motocyklisty, który nie zatrzymał się do kontroli i próbował potrącić strażnika leśnego. Trzeba zaznaczyć, że nasze działania były bardzo pozytywnie odbierane przez pieszych turystów, którzy wędrują po Bieszczadach.

To kolejna akcja, w trakcie której ukarani zostali użytkownicy pojazdów terenowych urządzający sobie nielegalne rajdy.

Na początku października podobne efekty przyniosła akcja „Jesień 23” prowadzona przez strażników z nadleśnictw: Dukla, Kołaczyce i Strzyżów. Wówczas złapano na gorącym uczynku sprawcę kradzieży drewna, kilkunastu kierowców ukarano grzywną za nieuprawniony wjazd do lasu i niszczenie runa, wystawiono też kilkanaście manatów.

W wyniku dotychczasowych działań udzielono prawie 200 pouczeń, nałożono ponad 70 mandatów karnych na kwotę 20 tys. zł., ujawniono 4 kradzieże drewna, przeprowadzono dziesiątki innych kontroli, m.in. przewożonego drewna, punktów przerobu drewna, pól biwakowych i miejsc parkowania pod kątem bezpieczeństwa i właściwego zachowania osób tam przebywających.

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
Zdjęcia: Archiwum Straży Leśnej

24-10-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.