REKLAMA

Powojenne Targi Końskie w Lutowiskach już 1 lipca!

LUTOWISKA / PODKARPACIE. Serdecznie zapraszam do udziału w XIX Powojennych Targów Końskich, które odbędą się 1 lipca 2023 roku w miejscowości Lutowiska.

Powojenne Targi Końskie w Lutowiskach to otwarta jednodniowa impreza, organizowana corocznie w pierwszą sobotę lipca. Wydarzenie nawiązuje do czasów, gdy Lutowiska leżały prawie w centrum ówczesnego państwa polskiego. To właśnie tutaj krzyżowały się szlaki handlowe, prowadzące z Sanoka do Siedmiogrodu i z Przemyśla przez Przełęcz Użocką do Użgorodu. Tak dogodne położenie sprawiło, że król August III nadał Lutowiskom w roku 1742 przywilej organizowania 10 targów rocznie.

Ideą przedstawianego wydarzenia jest kontynuacja dawnych tradycji, popularyzacja i promocja wyjątkowego dla tego regionu dziedzictwa kulturowego oraz wzbogacenie tutejszej oferty kulturalnej.

Targi Końskie w Lutowiskach to impreza, która cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród lokalnej społeczności, jak i licznie odwiedzających w sezonie letnim Bieszczady turystów. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie bieszczadzkim, które doskonale integruje społeczność i służy krzewieniu regionalnych tradycji.

Impreza w wielu elementach odwołuje się do kultury Rusinów, Polaków oraz Żydów, którzy przez wiele wieków żyli wspólnie na tym terenie. W ramach wydarzenia odbędą się: barwna parada koni główną ulicą Lutowisk prowadzoną przez orkiestrę dętą, prezentacja górskich ośrodków turystyki jeździeckiej, pokazy końskie, warsztaty rękodzielnicze ginących zawodów, degustacja jadła regionalnego, koncerty muzyczne, spacer szlakiem Ekomuzeum „Trzy kultury” z przewodnikiem, targi rękodzieła ludowego i artystycznego.

Tegoroczna edycja Targów została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2023.

Gminny Ośrodek Kultury im. Jerzego Janickiego w Lutowiskach


MATERIAŁ ARCHIWALNY:

BIESZCZADY: Święto koni w Lutowiskach. Efektowne pokazy, targi i muzyka (FILM, ZDJĘCIA)

27-06-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.