REKLAMA

PODKARPACIE. IPN. Pamięć i edukacja to główne cele obchodów 80. rocznicy zbrodni wołyńskiej

PODKARPACIE. Rzeszowski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej rozpoczyna obchody 80. rocznicy Zbrodni Wołyńskiej. 11 lipca 1943 r. był jednym z najtragiczniejszych dni II wojny światowej – ukraińscy nacjonaliści z OUN-UPA zaatakowali jednocześnie 99 miejscowości – mordując mieszkających tam Polaków. „Krwawa niedziela” to symbol ludobójstwa, które objęło całe, ówczesne Kresy południowo-wschodnie II Rzeczypospolitej i miało na celu masową eksterminację polskiej ludności cywilnej – 130 tysięcy ofiar.

Konferencją naukową w Jarosławiu Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie rozpoczyna cykl wydarzeń związanych z obchodami 80. rocznicy Zbrodni Wołyńskiej. Konferencje popularnonaukowe kroczące po terenie naszego województwa odbędą się w Jarosławiu, Brzozowie i Sanoku. Konferencja zwieńczająca tegoroczne obchody odbędzie się 7 lipca w Cieszanowie, gdzie zaplanowano panel dyskusyjny z udziałem wybitnych historyków.

Z tej okazji przygotowywana jest książka pod redakcją dr. Tomasza Berezy z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Rzeszowie oraz Rajd Pamięci, który odbędzie się 6 lipca 2023 r. w powiecie lubaczowskim. Trasa będzie wiodła przez miejsca męczeństwa Polaków mieszkających na tamtym terenie. Będzie to kontynuacja akcji „11 lipca Zapal znicz pamięci”.

„Krwawa niedziela” z 11 lipca 1943 r. to symbol ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów, które objęło całe, ówczesne Kresy południowo-wschodnie II Rzeczypospolitej. Polscy historycy określają to jednoznacznie – jako akcję masowej eksterminacji polskiej ludności cywilnej. Według szacunków IPN, przyniosła w sumie 130 tysięcy ofiar.

15 czerwca 2023 r. o godz. 16:00 w siedzibie Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia, Jarosław, ul. Rynek 11 (Kamienica Marysieńki) odbędzie się sesja popularnonaukowa w związku z 80. rocznicą Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

Program konferencji:

16:00 – dr Tomasz Bereza – Lipiec 1943 r. na Wołyniu
16:30 – Barbara Kościelny – Zapomniane i nieznane zbrodnie OUN-UPA w karpackich powiatach województw lwowskiego i stanisławowskiego
17:00 – dr Tomasz Bereza – Uchodźcy z Wołynia i Małopolski Wschodniej na terenie Kreishauptmannschaft Jaroslau. Przebieg, skala fali uchodźczej, wpływ na relacje polsko-ukraińskie w regionie
17:45 – Magdalena Czyrek – Prezentacja najnowszych wydawnictw Instytutu Pamięci Narodowej, dotyczących relacji polsko-ukraińskich w latach II wojny światowej

źródło: IPN Rzeszów/ https://rzeszow.ipn.gov.pl/pl8/aktualnosci/186544,Sesja-popularnonaukowa-w-zwiazku-z-80-rocznica-ludobojstwa-dokonanego-przez-ukra.html

14-06-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.