REKLAMA

PIĄTEK: Sobótka Bukowska w Nagórzanach

NAGÓRZANY / GMINA BUKOWSKO. W piątek, 30 czerwca 2023 r. w Nagórzanach odbędzie się „Sobótka Bukowska”. Impreza rozpocznie się o godz. 17.00 obok Domu Kultury w Nagórzanach. W programie zaplanowano wiele ciekawych atrakcji. Szczegóły poniżej.

Sobótka Bukowska nawiązywać będzie do tradycji ognia i ziół. Tegoroczne lato rozpoczniemy wyjątkowo wijąc wianki i ucząc się znaczenia i mocy ziół, śpiewając i tańcząc przy ognisku wraz z obrzędową Grupą Teatralną „Na Tak” i Kapelą Ludową Bukowianie.

Potem przyjdzie czas na wyjątkową potańcówkę w wiacie, tuż obok Domu Ludowego w Nagórzanach z rodzinną Kapelą Maliszów z Męciny Małej w Beskidzie Niskim, którą tworzą Jan Malisz i jego dzieci; Zuzanna i Kacper. Kapela inspiruje się tradycyjną muzyką wiejską swojego regionu, ale również tańcami i przyśpiewkami z różnych obszarów Polski. Muzyka ta grana jest tradycyjnie, czyli na skrzypcach, basach i bębnie w sposób archaiczny, z pewną dozą wolności, radości i improwizacji. Nie jest tylko szkolnym odtworzeniem starych melodii. Nowa muzyka Maliszów, jest wciąż pełna wirtuozowskich interpretacji Kacpra, pięknego i bardziej dojrzałego głosu Zuzi, ale sporo tu także pomysłów Jana, szczególnie porywających melodii z towarzyszeniem akordeonu, które można uznać za przykład „nowej muzyki wiejskiej”. Zespół grający na największych festiwalach folkowych w kraju i za granicą.

Po zmroku swoim słowiańskim spektaklem ognia zaczaruje nas Teatr Ognia Aurora. Zobaczymy magiczny pokaz przepełniony światłem i radością, będący kontynuacją świętojańskiej tradycji naszych przodków.

W tym wyjątkowym dniu skosztujemy kuchni tradycyjnej przygotowanej przez Koło Gospodyń Nagórzanki, oraz przysmaków z grilla w strażackim bufecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Nagórzanach. Druhowie z jednostki Nagórzany będą ponadto czuwali nad bezpieczeństwem uczestników zgromadzonych wokół rozpalonego ogniska. Panie z Centrum Usług Społecznych zapewnią moc atrakcji i animacje świętojańskie, nie tylko dzieciom, ale również chętnym dorosłym.

Zapraszamy serdecznie wszystkich mieszkańców naszej gminy oraz gości do wspólnej zabawy. Wierzymy mocno, że dzięki tej nocy odrodzi się w Gminie Bukowsko nie tylko tradycja Nocy Świętojańskiej, ale także letnich potańcówek do muzyki czerpiącej ze źródeł.

Wydarzenie organizowane jest przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Bukowskiej w ramach projektu „Kwiat Paproci w Bukowsku” ! dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura-Interwencje 2023.


„Sobótka Bukowska”
Nagórzany, 30.06.2023 r. (piątek)

w programie:

rozpoczęcie o godz. 17.00:

 • Spacer zielarski z rozpoznawaniem ziół oraz warsztaty wicia wianków (zapisy w dniu wydarzenia)
 • Animacje i zajęcia kreatywne dla dzieci: malowanie twarzy, tatuaże, malowanie na tkaninach paproci
 • Wspólny śpiewa i taniec przy ognisku 
 • Tradycyjne swojskie jadło od Koła Gospodyń Wiejskich
 • Bufet strażacki
 • Zabawa do białego rana z DJ-em

godz. 19.00:

 • Grupa teatralna „Na tak” + Kapela Ludowa „Bukowianie”

godz. 20.00:

 • Kapela Maliszów

godz. 21.30:

 • Teatr Ognia „Aurora”

plakat_Sobótka Bukowska_png

materiały nadesłane

 
26-06-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

 • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
 • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
 • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.