REKLAMA

MORAWIECKI: Prowadzimy politykę wzmacniania przemysłu. KUCHCIŃSKI: To polityka wiarygodności (VIDEO)

|

MORAWIECKI: Prowadzimy politykę wzmacniania przemysłu. KUCHCIŃSKI: To polityka wiarygodności (VIDEO)

JEDLICZE / PODKARPACIE. Dziś (11 bm.) w Rafinerii Orlen Południe – Jedlicze miała miejsce konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego oraz Marka Kuchcińskiego, Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

– Bezrobocie było wielkim zagrożeniem, gdy obejmowaliśmy rządy, zwłaszcza w Polsce gminnej, Polsce powiatowej. Zwłaszcza na południu Podkarpacia. Dziś jesteśmy w mieście Jedlicze, w mieście symbolicznym. Tutaj na bruk miało pójść ponad 200 osób. To są tylko osoby, które pracowały w tej rafinerii, która poszła do zamknięcia (…) Taka rafineria daje także pracę okolicznym firmom, kooperantom, mieszkańcom. Widać jak w soczewce zmianę polityki po przejęciu rządów Prawa i Sprawiedliwości. Ocaliliśmy tę rafinerię, zainwestowaliśmy ogromne pieniądze. Zabiegali o to posłowie z marszałkiem Markiem Kuchcińskim na czele i udało się to zrobić – mówił premier Mateusz Morawiecki. 

– Dzisiejsze spotkanie w Jedliczu z premierem Mateuszem Morawieckim, jest dobrym przykładem pokazania w jaki sposób państwo Polskie i rząd Prawa i Sprawiedliwości podchodzi do oczekiwań mieszkańców w całej Polsce. Jest przykładem na tę wiarygodność – dodawał marszałek Marek Kuchciński. 

– Chcemy, by Polska rozwijała się w sposób zrównoważony, który zapewnia dostęp do miejsc pracy. Z Programu Inwestycji Strategicznych przeznaczyliśmy ponad 88 mln zł dofinansowania na budowę drogi transportowej z Rafinerii Jedlicze do drogi krajowej Jasło-Krosno. Premier przebywał z wizytą w Rafinerii Jedlicze, w której powstanie nowa instalacja do produkcji bioetanolu. Inwestycja umocni pozycję Polski na europejskim rynku biopaliw nowej generacji oraz da nowe miejsca pracy – podkreślano podczas konferencji.

Nowoczesna instalacja do produkcji bioetanolu

PKN Orlen i spółka Orlen Południe, do których należy rafineria w Jedliczu podpisały porozumienie dotyczące budowy kompleksu i finansowania inwestycji. To będzie druga tego typu instalacja w Europie (pierwsza znajduje się w Rumunii), a pierwsza w Polsce. Orlen planuje zainwestować ponad 1 mld zł w budowę nowej instalacji do produkcji bioetanolu – alkoholu etylowego. Jest on otrzymywany z biomasy i stanowi dodatek do benzyny, przez co może być wykorzystywany w transporcie.

– Dbamy o każde miejsce pracy. Chcemy, aby w Polsce powiatowej, gminnej inwestycje w drogi, w wodociągi, w kanalizację, w nowe ujęcia wodne szły ręka w rękę z ratowanymi miejscami pracy – powiedział premier podczas wizyty.

Ta inwestycja to:

  • nowe miejsca pracy i wykorzystanie potencjału rolnictwa w południowo-wschodniej Polsce;
  • zyski dla lokalnego rolnictwa – bioetanol będzie produkowany z surowców niespożywczych, pozyskiwanych głównie od polskich rolników, przede wszystkim ze słomy zbóż;
  • przyjazne środowisku technologie, które ograniczają emisję CO2.

Droga transportowa z Rafinerii Jedlicze do drogi krajowej Jasło- Krosno

Powiat Krośnieński otrzymał ponad 88 mln zł dofinansowania z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych, na budowę nowej drogi. Droga połączy DK28 w miejscowości Potok, z rafinerią Orlen Południe, a następnie z drogą powiatową w Jedliczu. W ramach zadania powstanie także m.in. wiadukt drogowy nad linią kolejową nr 108 Stróże-Jasło z całą niezbędną infrastrukturą techniczną.

Przełoży się to na bezpośrednie połączenie zakładu w Jedliczu z budowaną S19, czyli Via Carpatią. Samochody ciężarowe ominą centrum Jedlicza, przez które prowadzi dojazd do zakładu.

– Kilkanaście miesięcy temu rozmawiałem z panem starostą tego powiatu. Ustaliliśmy, że pójdzie inwestycja w specjalny, kilku kilometrowy łącznik do drogi krajowej 28. To nasze zobowiązanie wykonujemy. Naszą drugą nazwą, naszym drugim imieniem jest “wiarygodność” – podsumował premier Mateusz Morawiecki.

gov.pl / red.
video: Kancelaria Premiera, fb

11-03-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.