REKLAMA

Kolejne oszustwa internetowe. Policja apeluje o rozwagę!

POWIAT BRZOZOWSKI. Brzozowscy policjanci zostali zawiadomieni o oszustwie z wykorzystaniem wyłudzonego kodu BLIK. 30-letnia mieszkanka gminy Nozdrzec straciła blisko 3 tys. zł. Kolejną ofiarą oszustwa internetowego stał się mieszkaniec gminy Haczów. Na konto 41-latka włamał się oszust i pozyskał około 6 tys. zł.

We wtorek, policjanci z Posterunku Policji w Nozdrzcu otrzymali zgłoszenie o oszustwie metodą „na BLIK”. Mieszkanka powiatu brzozowskiego zgłosiła, że zadzwonił do niej pracownik banku informując, że wniosek o udzielenie kredytu jest błędny. Kobieta wyjaśniła, że żadnego wniosku nie składała. Wtedy mężczyzna wyjaśnił, że w celu anulowania wniosku, musi podać login do konta, a następnie kod BLIK. W ten sposób oszust doprowadził zgłaszającą do utraty pieniędzy w kwocie 3 tys.zł.

Tego samego dnia ofiarą oszustwa internetowego padł 41-latek. Jakiś czas temu zauważył reklamę na jednej ze stron internetowych, dotyczącą inwestowania pieniędzy. Gdy w nią kliknął, otrzymał informację, że przyznano mu 200 dolarów amerykańskich na pierwszą inwestycję na giełdzie kryptowalut. Przez długi czas mieli dzwonić do niego przedstawiciele giełdy, lecz nie był zainteresowany. We wtorek odebrał telefon od nieznanego mężczyzny, który poinformował go, że zostaną mu na konto przelane środki, które uzyskał jednak z inwestycji na giełdzie. 41-latek podał numer swojego konta bankowego. Kiedy zorientował się, że z jego konta zniknęło 6 tys. złotych, zgłosił to na policję.

Aby ustrzec się przed przełamaniem zabezpieczeń konta, ich posiadacze powinni uważać na podejrzane formularze do logowania. Warto często zmieniać hasło do konta i używać haseł kilkunastoznakowych (min. 15 znaków). W przypadku przekazywania kodu BLIK nie róbmy tego automatycznie, upewnijmy się, czy przekazujemy go właściwej osobie.

PRJzY1

KPP Brzozów
fot. poglądowe, archiwum redakcji

23-03-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.