REKLAMA

Kto pokaże się podczas Europejskiego Stadionu Kultury? Estrada czeka na pomysły

RZESZÓW. Estrada Rzeszowska poszukuje artystów, którzy chcieliby wziąć udział w przyszłorocznym Europejskim Stadionie Kultury. Nabór pomysłów na wydarzenia towarzyszące koncertowi głównemu potrwa do końca stycznia.

GB221230KPtk-01

W tym roku nie organizujemy plenerowej zabawy sylwestrowej, ale to nie oznacza, że kultura schodzi na dalszy plan. Wręcz przeciwnie, planujemy już kolejny rok, a co za tym idzie ogłaszamy właśnie konkurs na wydarzenia kulturalne towarzyszące Europejskiemu Stadionowi Kultury w 2023 roku. Zapraszamy twórców, artystów do zgłaszania nam swoich pomysłów – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Tegoroczny Europejski Stadion Kultury odbędzie się w dniach 23-25 czerwca. Koncert główny zaplanowano w Parku Sybiraków. Pomysły, propozycje organizacji wydarzeń towarzyszących festiwalowi zbiera Estrada Rzeszowska. Formularz, za pomocą którego można je zgłosić jest dostępny na stronie www.estrada.rzeszow.pl.

Jest maksymalnie prosty, aby nikt nie miał problemu z jego wypełnieniem. Bo liczy się przede wszystkim sam pomysł i to, jak nas nim państwo zaciekawicie. Najbardziej zależy nam na opisie projektu, który chcieliby państwo realizować. Jeśli macie zdjęcia, grafiki, prosimy je dołączyć – mówi Marcin Dziedzic, dyrektor Estrady Rzeszowskiej.

W przyszłym roku wydarzenia, na które trwa nabór będą organizowane na ulicy 3 Maja, w rejonie skweru kultury i Rzeszowskich Piwnic oraz w fosie i na dziedzińcu Zamku Lubomirskich. Dlatego Estrada prosi, aby planować je z uwzględnieniem tych lokalizacji.

Chcemy, aby ulica 3 Maja żyła kulturą, a nie tylko kawiarniami. Chodzi o to, aby mieszkańcy w drodze na kawę zaglądali do tych instytucji kulturalnych oraz uczestniczyli w czasowych wydarzeniach, jak ESK. Z tą myślą przejmujemy na przykład Kino Zorza – mówi prezydent Konrad Fijołek.

Nabór wniosków na wydarzenia towarzyszące ESK trwa do 31 stycznia i jest otwarty dla wszystkich firm, organizacji, stowarzyszeń i artystów. Pomysły będą następnie omawiane z organizatorem festiwalu, m.in. celem oceny możliwości ich realizacji. Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa zachęca, aby nie ograniczać swojej wyobraźni.

Mówiąc o ulicy 3 Maja patrzymy bardzo szeroko. Jeśli ktoś ma ciekawy sposób na wydarzenie na ścianie, czy kominie kamienicy, czemu nie! Pochylimy się nad wszystkimi propozycjami, chcemy, aby festiwal po raz kolejny był oryginalny i niepowtarzalny – mówi Krystyna Stachowska. I dodaje, że kończący się rok był w mieście bardzo bogaty pod względem kulturalnym.

Zorganizowaliśmy wspólnie ponad 1300 różnych wydarzeń dla mieszkańców i gości. Ponad 500 z nich odbyło się na osiedlach poza centrum. Liczymy, że równie owocny będzie 2023 rok. Zachęcamy do współpracy, kreatywności. Niech kultura będzie priorytetem – mówi Krystyna Stachowska.

Niezależnie od działań Estrady Rzeszowskiej, wydarzenia kulturalne na 2023 rok planuje już także Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa. Do 10 stycznia prowadzi nabór wniosków w konkursie na realizację zadań kulturalnych w 2023 roku. Jest on adresowany do organizacji pozarządowych, dotyczy całorocznej działalności kulturalnej. Na realizację zadań wyłonionych w konkursie Gmina Miasto Rzeszów planuje przeznaczyć 500 tysięcy złotych.

Oferty można składać w punkcie kancelaryjnym Urzędu Miasta Rzeszowa (Rynek 12), lub sekretariacie Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa (Rynek 11, I piętro, pokój nr 5). Dokumenty będą przyjmowane także w Punktach Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Rzeszowa zlokalizowanych w: Galerii Handlowej „Nowy Świat” (ul. Krakowska 20), Centrum Kulturalno-Handlowym Millenium Hall (al. Kopisto 1), Centrum Handlowym „Plaza Rzeszów” (al. Rejtana 65) oraz Galerii Rzeszów (al. Piłsudskiego 44). Oferty można przesłać na adres korespondencyjny: Urząd Miasta Rzeszowa, ul. Rynek 1, 35-064 Rzeszów (decyduje data wpływu do Urzędu Miasta Rzeszowa).

źródło: UM Rzeszów

06-01-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.