REKLAMA

Wernisaż na podsumowanie projektu (ZDJĘCIA)

ZAGÓRZ / PODKARPACIE. W niedzielę 11 września 2022 r. w Centrum Kultury Foresterium odbył się wernisaż wystawy „Ikona rodzi ikonę” połączony z podsumowaniem projektu Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Zagórzu pod tym samym tytułem, w ramach którego przeprowadzono warsztaty malowania ikon.

W przedsięwzięciu adresowanym do mieszkańców Miasta i Gminy Zagórz, wzięło udział 16 osób, które przez trzy, kolejne, sierpniowe weekendy zdobywały wiedzę i umiejętności niezbędne do tworzenia ikon. Uczestnicy zajęć warsztatowych mogli zapoznać się z techniką temperową, uczyli się samodzielnego przygotowania farb z suchych pigmentów, poznali elementy pozłotnictwa, a każda z prac powstawała na podobraziu.

Zaproszenie do współpracy w realizacji projektu przyjęła Jadwiga Denisiuk, która w swojej pracowni VERAIKON w Cisnej wraz ze współpracownikami wykonuje kopie średniowiecznych ikon ruskich, greckich, gotyckich malarstwa tablicowego oraz ikon współczesnych. Jej prace zdobią kościoły i cerkwie w kraju i za granicą. Trudnej sztuki ikonopisarskiej naucza innych podczas warsztatów. Te, które odbyły się w zagórskim „Foresterium” udało się zrealizować dzięki środkom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 16 000 zł pozyskanym w ramach programu Narodowego Centrum Kultur: EtnoPolska. Edycja 2022. Inicjatywę, którą (jak pokazała duża frekwencja towarzysząca wernisażowi) powszechnie doceniła lokalna społeczność wspierał Burmistrz Zagórza Ernest Nowak m.in. poprzez zabezpieczenie funduszy na wkład własny do projektu. Ważnym elementem wernisażu był wykład pt. „Ikona jej pochodzenie i symbolika”, który wygłosił ks. Adam Wojnarowski – dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Przemyślu. W drugiej części spotkania uczestnicy warsztatów z dumą prezentowali przed liczną publicznością wykonane przez siebie ikony. Muzycznym zwieńczeniem wydarzenia stał się koncert muzyki karpackiej w wykonaniu Juliusza Pałasiewicza.

materiały nadesłane
UMiG Zagórz


16-09-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.