REKLAMA

Murale dla chorych na raka. Piękne obrazy pomagające walczyć z chorobą (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Dwa murale powstały w Podkarpackim Centrum Onkologii w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (KSW). Mają dawać nadzieję i motywować do walki z nowotworem, pacjentów tamtejszych oddziałów. Grafiki są częścią projektu „Mural OnkoNadziei”, za który odpowiada sanockie Stowarzyszenie Sanitas.

Psychika człowieka odgrywa ogromną rolę w procesie leczenia onkologicznego – mówi Anna Nowakowska założycielka Stowarzyszenia Sanitas. – Chorym na raka towarzyszą: niepewność i brak poczucia bezpieczeństwa. Lęk jest więc naturalną reakcją na zagrożenie. Każdy, nawet najmniejszy element, który pozwala przejść przez chorobę lepiej, efektywniej, jest bezcenny. Chcieliśmy podarować pacjentom piękne obrazy, które mogą pozytywnie wpłynąć na ich nastrój i odsunąć myśli od choroby. Wiem, że chorzy mają tu najlepszą opiekę lekarską, my natomiast pomagamy ich psychice; te murale mają dawać nadzieję i siłę w walce z chorobą nowotworową.

Myślą przewodnią murali są dwa cytaty, które zostały wkomponowane w grafikę: „Daj sobie czas” i „Nawet jeśli niebo zmęczyło się błękitem… nigdy nie trać światła nadziei”.

Wydźwięk tych aforyzmów jest podobny – uważa Nowakowska. – Zdiagnozowany nowotwór, nie powinien powodować rezygnacji z marzeń. W zależności od kondycji psychofizycznej, każdy chory powinien dążyć do nawet najdrobniejszych celów. To naprawdę pomaga w walce z nowotworem; patrzenie w przyszłość z optymizmem i wiara, że szare dni, trudne momenty, kiedyś zniknął.

Autorem murali jest krakowski artysta-malarz Marcin Andruszkiewicz AISME. Większy z nich ma wymiary 5,2 m x 3,05 m, a mniejszy 3,46 m x 3,05 m. Prace nad przygotowaniem ścian były realizowane popołudniami, a samo malowanie odbyło się w weekend. Zużyto 50 puszek farb w sprayu różnego koloru i 4 litry farby na pokrycie tła.

źródło: materiały nadesłane
foto: KSW nr 1 w Rzeszowie


01-06-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.