REKLAMA

ZAGÓRZ. „Kolej to dla nas ogromna szansa!” (VIDEO, ZDJĘCIA)

|

ZAGÓRZ. „Kolej to dla nas ogromna szansa!” (VIDEO, ZDJĘCIA)

GMINA ZAGÓRZ / PODKARPACIE. W Zagórzu świętowano jubileusz 150-lecia kolei w regionie bieszczadzkim. Zapraszamy do obejrzenia naszej obszernej relacji VIDEO oraz ZDJĘĆ.

W piątek w Centrum Kultury Foresterium zorganizowano konferencję naukową, podczas której mówiono o wartości kolei na przestrzeni lat, o tym jak duży miała ona wpływ na rozwój Ziemi Sanockiej i całego regionu, ale także o wyzwaniach, jakie w perspektywie rozbudowy sieci kolejowej, narzuca obecna sytuacja geopolityczna.

Wiele czasu poświęcono na rozmowy o konieczności wyremontowania lub budowy nowych sieci kolejowych, które okazały się niezwykle ważne po wybuchu wojny w Ukrainie. Słuchając głosów ekspertów zaproszonych do udziału w panelach dyskusyjnych, można było odnieść wrażenie, że wojna stanie się czynnikiem przesądzającym o znalezieniu finansowania kosztowych inwestycji kolejowych, również na terenie południa Podkarpacia.

Niezwykle ważnymi dla wspierających rozwój kolei na terenie Ziemi Sanockiej i Bieszczadów liniami są linie 107 i 108. W kuluarach rozmawiano o konkretach dotyczących ich modernizacji już w najbliższych miesiącach.

W sobotę zorganizowano przejazd pociągu okazjonalnego ze stacji Zagórz do Komańczy. Uczestnicy wydarzenia przeszli do Klasztoru Sióstr Nazaretanek w Komańczy, gdzie odbyła się ekumeniczna modlitwa o pokój na świecie zakończona wspólnym odśpiewaniem „Barki”.

Niedziela upłynęła pod znakiem imprezy plenerowej w ośrodku „Zakucie”. Odbył się pokaz sprzętu i wyposażenia Straży Ochrony Kolei, prezentacja autobusów firmy Autosan, a w Foresterium można było podziwiać jubileuszową wystawę pamiątek kolejarskich i fotografii ze zbiorów Grzegorza Nycza. Wieczorem zaproszono na koncerty. Najpierw zagrał i zaśpiewał HIT Sanok, a później gwiazda wieczoru zespół Baciary.

Szczegóły w RELACJI VIDEO.


grafika poglądowa

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

ZAGÓRZ. Pokaz sprzętu i wyposażenia Straży Ochrony Kolei. BACIARY gwiazdą wieczoru! (ZDJĘCIA, VIDEO)


23-05-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.