REKLAMA

Przyjmiesz uchodźców z Ukrainy? Otrzymasz 40 zł dziennie

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Za przyjęcie uchodźców pod swój dach, można otrzymać 40 zł na dobę, przez dwa miesiące. Debata na temat pomocy obywatelom Ukrainy podczas 50. posiedzenia Sejmu – posłuchaj.

Przepisy przyjmowane w Sejmie dotyczą m.in. pobytu obywateli Ukrainy w Polsce, dostępu do rynku pracy, pomocy socjalnej czy opieki zdrowotnej, oświaty.

– Polacy dzisiaj zdają egzamin z solidarności. Tysiące polskich rodzin udzieliło schronienia dla naszych sąsiadów zza wschodniej granicy. Dziękuję bardzo wszystkim polskim rodzinom, które to zrobiły – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej (7 bm.) – Taka forma pomocy nie dziwi, ponieważ Polacy zawsze mieli wielkie serce, ale łatwiej jest pomagać również ze wsparciem finansowym – dodawał premier.

Założenia pomocy?

– Każdy podmiot, w szczególności osoba fizyczna prowadząca gospodarstwo domowe, która zapewni zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy uciekającym przed wojną będzie mogła otrzymać świadczenie na podstawie umowy zawartej z gminą – czytamy na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Świadczenie będzie wypłacane do 60 dni. Rząd przewiduje, iż będzie to 40 zł dziennie, czyli około 1200 zł miesięcznie.

Specustawa zakłada, że obywatele Ukrainy, na skutek rosyjskiej agresji opuścili swoją ojczyznę, na terytorium Polski legalnie będą mogli przebywać przez 18 miesięcy. Chodzi o osoby, które przybyły bezpośrednio z Ukrainy. Będzie również możliwość podjęcia pracy przez obywateli Ukrainy, po wcześniejszym zarejestrowaniu się w miejscowym urzędzie pracy.

Zdjęcie poglądowe. Archiwum SG

Pomoc udzielana przez wojewodów i samorządy

Przewidziano możliwość ubiegania się o jednorazowe świadczenie pieniężne na utrzymanie w wysokości 300 zł na osobę.

Specustawa zagwarantuje dostęp do publicznego systemu ochrony zdrowia każdemu obywatelowi Ukrainy legalnie przebywającemu w Polsce. Wejdą w życie ponadto nowe rozwiązania umożliwiające kształcenie uczniów z Ukrainy.

Przepisy będą obowiązywały z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 r. Wejdą w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. 


ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Pociągi z Krościenka pełne! Trwa ewakuacja obywateli Ukrainy (VIDEO, ANKIETA)

Pierwszy pociąg z problemami, ale do celu (FOTO)

USTJANOWA: Wykoleił się pociąg z uchodźcami z Ukrainy! (FOTO)

[ngg src=”galleries” ids=”10054″ display=”basic_imagebrowser”]

Ponad 4 godziny „poślizgu” po wykolejeniu się pociągu (VIDEO)

 

09-03-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.