REKLAMA

WSPiA organizuje dyskusję dotyczącą Dyrektywy o sygnalistach

PODKARPACIE. Teoretyczne aspekty implementacji unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów do polskiego porządku prawnego oraz dobre praktyki we wdrażaniu instytucji sygnalisty w zakładach pracy to tematyka przewodnia ogólnopolskiej konferencji naukowej organizowanej przez WSPiA. Konferencja, będąca częścią obchodów Jubileuszu 25-lecia Uczelni odbędzie się w piątek 10 grudnia 2021 r.  
WSPiA - 25 lat
 I Ogólnopolska Konferencja Naukowa nt. „Sygnalista-demaskator – nowe wyzwania dla doktryny, judykatury i pracodawców w świetle implementacji Dyrektywy PE i Rady o ochronie sygnalistów do krajowego porządku prawnego” odbędzie się z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwdziałania Korupcji.  

 O doborze tematyki Konferencji zdecydowała jej aktualność. Jak tłumaczy dr Agata Furgała, Prorektor, Dziekan Kolegium Bezpieczeństwa Wewnętrznego WSPiA zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/1937, z dnia 23 października 2019 roku w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii (tzw. Dyrektywa o sygnalistach), wszystkie kraje członkowskie Unii mają obowiązek do dnia 17 grudnia 2021 roku wdrożyć jej przepisy.  

 – Zaprezentowany przez Rządowe Centrum Legislacji projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa, zgodnie z art. 27, przewiduje wobec pracodawców sektora publicznego zatrudniających co najmniej 50 pracowników nałożenie obowiązku wdrożenia w ciągu kilku najbliższych tygodni całego systemu zgłoszeń wewnętrznych. Takie same wymogi projektodawca stawia przed pracodawcami sektora prywatnego zatrudniającymi powyżej 250 pracowników – zaznacza dr Agata Furgała.

 
Dodaje, że zgodnie z art. 62 projektu – realizacja obowiązku ustalenia regulaminu zgłoszeń wewnętrznych przez podmioty w sektorze prywatnym zatrudniające co najmniej 50 i mniej niż 250 pracowników, ma nastąpić do 17 grudnia 2023 r.

Ze względu na szczególnie aktualną tematykę konferencja została podzielona na część teoretyczną i praktyczną. W części teoretycznej prelegenci przedstawią podstawowe założenia Dyrektywy 2019/1937 w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii, poddadzą analizie aktualny stan prawny w Polsce w tym zakresie, jak również omówią problematykę wdrażania instytucji sygnalisty.

W części praktycznej zostaną przeanalizowane zagrożenia i procedury związane z przyjmowaniem zgłoszeń, dobre praktyki we wdrażaniu systemów zgłoszeń wewnętrznych oraz poruszona będzie problematyka odpowiedzialności sygnalisty w kontekście prawa, etyki i moralności.  

 
I Ogólnopolska Konferencja Naukowa nt. „Sygnalista-demaskator – nowe wyzwania dla doktryny, judykatury i pracodawców w świetle implementacji Dyrektywy PE i Rady o ochronie sygnalistów do krajowego porządku prawnego” odbędzie się w dniu 10 grudnia 2021 r. Dyskusja rocznie się o godzinie 10:00 w Auli (sala 1.18, I piętro), w Kampusie WSPiA w Rzeszowie przy ul. Cegielnianej 14. Konferencja potrwa do godziny 17:00. 

PROGRAM KONFERENCJI:

Sygnalista-demaskator – program konferencji WSPIA

materiały nadesłane

Przemysław Pawlak
Rzecznik prasowy  
WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej

 


ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Prezydent Rafał Piech OSTRO o C-19: Przestańcie KŁAMAĆ! Eksperci zostaną rozliczeni!

tvPolska

07-12-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.