REKLAMA

Synagoga w Skansenie. To obiekt na skalę światową! (VIDEO)

|

Synagoga w Skansenie. To obiekt na skalę światową! (VIDEO)

SANOK / PODKARPACIE. 7 października 2021 roku przejdzie z pewnością do historii Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. tego bowiem dnia oficjalnie otwarto zrekonstruowaną Synagogę z Połańca. To jedyny w Polsce, a prawdopodobnie nawet i na świecie, tak dokładnie odwzorowany obiekt synagogi z XVIII wieku.

Nad całością merytoryczną prac czuwała pani Renata Kinga Jara, kustosz muzeum, historyk sztuki, która jest autorką scenariusza i wyposażenia synagogi oraz ekspozycji judaików zlokalizowanej na drugiej kondygnacji synagogi. Jest ponadto autorką pracy „Synagoga z Połańca, czyli żydowski świat w miasteczku”. W swoim bogatym dorobku ma ponadto takie realizację jak aranżacja Dworu ze Święcan, plebanii czy domów żydowskich.

Odtworzeniem wewnętrznej polichromii synagogi zajęła się krakowska para konserwatorów zabytków, państwo Krystyna i Łukasz Stawowiakowie.

Dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku wyróżnił ponadto okolicznościowymi statuetkami „Przyjaciel muzeum”, osoby, które współpracują i wspierają od lat sanocki Skansen oraz inicjatywy podejmowane przez dyrekcję placówki. Po obejrzeniu synagogi przyszedł czas na ucztę muzyczną, a konkretnie koncert pieśni żydowskich. Na scenie zaprezentowała się Urszula Makosz z zespołem.


ZOBACZ RÓWNIEŻ:

SKANSEN SANOK: Otwarcie synagogi z Połańca! (VIDEO, ZDJĘCIA)

08-10-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.