REKLAMA

Bezpieczne Wakacje. Kilka wskazówek!

Policjanci już teraz, jak i przez całe wakacje prowadzić będą spotkania z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi w ramach akcji „Bezpieczne Wakacje 2021”. Tematem spotkań oczywiście jest bezpieczny wypoczynek ale i również ostatnio wprowadzone nowe regulacje z zakresu Prawo o Ruchu Drogowym.

Jak co roku policjanci zadbają o bezpieczny wypoczynek dzieci i młodzieży na koloniach i obozach harcerskich. Akcja „Bezpieczne Wakacje 2021” potrwa do 31 sierpnia 2021 roku. Jej celem, poprzez różnorodne działania profilaktyczne, informacyjne, edukacyjne i kontrolne jest zapewnienie bezpiecznego wypoczynku dzieciom i młodzieży, ochrona przed niebezpieczeństwami i niebezpiecznymi sytuacjami.

Pamiętajmy, że urlop nie zwalnia rodziców i opiekunów z odpowiedzialności za bezpieczeństwo dzieci. Dlatego w tym okresie szczególnie należy zapewnić im opiekę i zainteresowanie, w maksymalnym stopniu uczestnicząc w spędzaniu przez nie wolnego czasu. Warto porozmawiać z dzieckiem o bezpiecznych zachowaniach podczas wypoczynku, uczulić na zagrożenia związane z kontaktami z nieznajomymi osobami, nieprzestrzeganiem zasad ruchu drogowego (np. podczas jazdy rowerem) czy sięganiem po różnego rodzaju używki.

Przypominamy również, że rodzice i opiekunowie dzieci wyruszających na letni wypoczynek autokarami mogą zgłaszać do jednostek Policji swe wątpliwości co do stanu technicznego autokarów czy też np. trzeźwości kierującego. Policjanci ruchu drogowego przyjadą by skontrolować taki autokar. Najlepiej zgłosić potrzebę kontroli kilka dni wcześniej.

BĘDĄC W GÓRACH:

 • podczas wycieczek dostosujcie obuwie i ubiór do panujących warunków atmosferycznych zakładając, że pogoda może w każdej chwili się zmienić;
 • słuchajcie prognoz pogodowych w radiu czy telewizji;
 • wychodząc ze schroniska na szlak, poinformujcie o tym jego pracowników podając planowaną trasę przemarszu i przybliżoną godzinę powrotu. Zgłoście swój powrót;
 • przed wyprawą zapoznajcie się z mapą terenu dobierając długość i trudność szlaku turystycznego do możliwości najsłabszych uczestników wycieczki;
  w górach również bądźcie ostrożni w kontaktach z osobami obcymi;
 • jeśli macie ze sobą telefon komórkowy zaprogramujcie w nim numery najbliższych placówek GOPR;
 • zawsze zabierajcie ze sobą podstawowy sprzęt pierwszej pomocy, zwłaszcza do opatrywania ran i usztywniania złamanych czy zwichniętych kończyn, a także latarkę i gwizdek do sygnalizacji miejsca pobytu;
 • nie wspinajcie się po skałach bez asekuracji i odpowiedniego przygotowania ,a także sprzętu. Lepiej skorzystać z pomocy instruktora i w zaproponowanym przez niego terenie.

Poza dziećmi zagrożenia czyhają również na młodzież starszą i dorosłych. Chcąc więc zapewnić sobie bezpieczny wypoczynek dbajcie Państwo również o siebie.

KPP Ustrzyki Dolne

23-06-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

 • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
 • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
 • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.