REKLAMA

Weźcie ze sobą telefon komórkowy, a w nim aplikację mObywatel. Przyda się!

Nocleg z mObywatelem. Hotele i pensjonaty jeszcze nie w pełni, ale jednak otwarte. Stęsknieni podróży ruszacie w Polskę? Weźcie ze sobą telefon komórkowy, a w nim aplikację mObywatel. Przyda się!

   

Po co aplikacja w podróży? Dla wygody. Nasza apka przyda się i tym, którzy podróżują koleją, i tym, którzy podróżują autem. Możecie z niej też korzystać, meldując się w hotelu czy podczas kontroli biletów w pociągu. Jednym słowem – w wielu sytuacjach, zamiast okazania dowodu osobistego, może skorzystać z mObywatela.

Wszystko jest

Gdybyśmy Was teraz zapytali, gdzie macie portfel, a gdzie telefon komórkowy – co znaleźlibyście szybciej? W ciemno obstawiamy, że telefon… Dlatego, aby ułatwić Wam życie, przygotowaliśmy cyfrowy portfel na dokumenty. Jest nim właśnie nasza aplikacja mObywatel. Jest bezpłatna, dobrowolna i bezpieczna. Przygotowuje ją zespół NASK.

Dzięki mObywatelowi, w kilka kliknięć, bez szukania i niepotrzebnego stresu możemy mieć szybki dostęp do swoich najważniejszych dokumentów, w tym danych i zdjęcia z dowodu osobistego – mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – Nasza aplikacja przydaje się w wielu życiowych sytuacjach, w tym w trakcie podróży. Korzysta z niej już ponad 2,7 miliona Polaków – dodaje.

A co w niej znajdziecie? Przede wszystkim dane, które pozwolą Wam na potwierdzenie tożsamości. Ta część aplikacji jeszcze niedawno nazywała się mTożsamość. Teraz, żeby było nieco prościej nazwaliśmy ją po prostu mObywatel. Razem ze zmianą nazwy rozszerzyliśmy też tę usługę. Dzięki temu nasza aplikacja jest przydatna jeszcze częściej.

Jakie więc dane znajdziecie w mObywatelu? Swoje imię (imiona), nazwisko, numer PESEL, datę urodzenia, numer dowodu osobistego, informacje o tym, jaki organ wydał dokument, datę ważności dowodu, informację o płci, imię ojca, imię matki, nazwisko rodowe matki, miejsce urodzenia, informację o obywatelstwie i miejscu zameldowania oraz zdjęcie z dowodu osobistego. Jednym słowem to dane z dowodu i jeszcze więcej.

Skąd się biorą dane w mObywatelu? Z rejestrów państwowych – Rejestru PESEL i Rejestru Dowodów Osobistych. Dostęp do tych danych w naszej aplikacji macie tylko Wy. Ich bezpieczeństwo gwarantuje profil zaufany, który jest potrzebny do uruchomienia apki. Jeśli jeszcze nie macie profilu zaufanego, załóżcie go już dziś!

Dane zapisane w telefonie są zaszyfrowane i podpisane certyfikatem. Certyfikat potwierdza również autentyczność danych. Dostajecie go przy aktywacji aplikacji — jest przypisany wyłącznie do Was i Waszego telefonu.

Wasze dane są bezpieczne nawet po zgubieniu telefonu — chroni je nie tylko zaszyfrowany zapis, ale też zabezpieczenie blokadą telefonu oraz hasło, które wybieracie przy aktywacji aplikacji.

W hotelu, pociągu i…

A gdzie i w jakich sytuacjach możecie korzystać z mObywatela?

W hotelach – podczas zameldowania, W pociągach – podczas kontroli biletów, W wypożyczalniach sprzętu sportowego, Na poczcie, gdy chcecie odebrać list polecony lub paczkę, ale także np. podczas wyborów, przy zakładaniu kart lojalnościowych, w sklepach, czy w przychodniach.

– Prawo do posługiwania się mObywatelem i okazywania za jego pomocą dokumentów i danych daje ustawa o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne – przypomina minister Marek Zagórski.

WAŻNE! mObywatel nie zastępuje okazania dowodu osobistego lub paszportu na lotniskach, u notariusza, w bankach, czy podczas rejestracji karty SIM.

Nie skorzystacie też z mObywatela, jeśli Wasz dowód osobisty jest nieważny.

Aplikacja mObywatel jest dostępna na urządzeniach z systemami Android i iOS.

Pobierz ją już dziś, warto!

Zawartość portfela

Dane z dowodu osobistego to nie wszystko, co znajdziecie w naszej apce. O to, jakie inne dokumenty możecie mieć w swoim cyfrowym portfelu:

 – mPrawo Jazdy – cyfrowy dokument z odwzorowaniem Twoich uprawnień do prowadzenia pojazdów. mPrawo jazdy korzysta z aktualnych danych, które znajdują się w rejestrach państwowych.

 – mPojazd, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu. Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Mało tego, jeśli nie pamiętacie o terminach ważności posiadanego ubezpieczenia lub zbliżającego się przeglądu pojazdu – aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetli Wam komunikat z przypomnieniem. W mPojeździe znajdziecie także dane pojazdu: markę i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego.

 – eRecepty – dzięki nim będąc w aptece, wystarczy tylko wybrać w telefonie, którą e-receptę chcecie zrealizować i pokazać farmaceucie ekran telefonu z wyświetlonym kodem QR. Jeśli nie chcecie pokazywać ekranu telefonu, możecie podać numer PESEL (swój lub osoby, na którą recepta jest wystawiona) oraz kod spod e-recepty. Gotowe, recepta zrealizowana!

 – Zaświadczenie o szczepieniu przeciw Covid-19 – potwierdzenie jest wystawiane po otrzymaniu pełnej dawki szczepienia. Jak wygląda dostępne w mObywatelu zaświadczenie? To przede wszystkim kod QR. Poza nim na zaświadczeniu znajdziesz także m.in. swoje zdjęcie (pochodzące z mObywatela/mTożsamości) i informację o ważności kodu (na zielonym tle – kod jest ważny, na czerwonym – kod stracił ważność). Kod można zweryfikować korzystając z wydanej przez Centrum e-Zdrowia (Ministerstwo Zdrowia) aplikacji Zaszczepieni.

– mLegitymacja szkolna/studencka – to tak samo ważne dokumenty jak tradycyjne legitymacje – upoważniają do zniżkowych przejazdów, wejść do kin, czy teatrów. Jeśli dana szkoła lub uczelnia, chce aby jej uczniowie lub studenci mogli korzystać z mLegitymacji, wystarczy, że się do nas zgłosi, wypełniając prosty formularz (formularz dla szkół, formularz dla uczelni). Ważne! Z wydawaniem mLegitymacji nie wiążą się żadne koszty. Uczelnie i szkoły nie muszą kupować nowego sprzętu, czy oprogramowania.

Pobierz mObywatela. Warto!

Więcej informacji na gov.pl/mobywatel

O projekcie

Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowany jest przez KPRM (wcześniej Ministerstwo Cyfryzacji) we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie

 

Źródło: materiały nadesłane

22-05-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.