REKLAMA

Koło Naukowe ROTOR Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie zostało wyróżnione przez Ministerstwo Edukacji i Nauki

„Studenckie Koła Naukowe tworzą innowacje” to program, w ramach którego MNiSW przeznaczy 7 mln zł na wsparcie projektów studenckich kół naukowych działających w ramach uczelni wyższych. Celem programu jest pomoc kołom naukowym w realizacji innowacyjnych projektów, podniesieniu jakości działalności tych kół oraz usprawnieniu mechanizmu transferu technologii i rozwiązań technicznych powstałych w ramach ich działalności do sfery gospodarczej.

Minister Edukacji i Nauki zakwalifikował do finansowania 128 projektów na łączną kwotę 6 590 695,49 zł. Laureaci zostali wyłonieni spośród 244 Wnioskodawców.

Wśród 128 zwycięzców znalazł się projekt Studenckiego Koła Naukowego ROTOR: Badania struktur warstwowych kompozytów polimerowych.

Koło ROTOR działające przy Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie wraz ze swoim bolidem od lat startuje w międzynarodowych zawodach Shell Eco-marathon, których celem jest przejechanie jak najdłuższego dystansu na jednym litrze paliwa. Studenci z Krosna wystąpili dotychczas czterokrotnie w zawodach. Podczas ostatnich zawodów w 2019 uzyskali najlepszy rezultat na poziomie 749 kilometrów przejechanych na jednym litrze etanolu.

Obecnie członkowie koła pracują nad podwoziem samonośnym nowego pojazdu oraz własnym silnikiem. Wszędzie tam, gdzie konieczne jest zachowanie dużej wytrzymałości i sztywności, przy niewielkiej masie konstrukcji alternatywą dla stopów metali są bez wątpienia kompozyty polimerowe. Mając to na uwadze skierowano do ministerstwa wniosek o dofinansowanie projektu pt. „Badania struktur warstwowych kompozytów polimerowych”. Celem tego projektu jest wdrożenie przez członków koła innowacyjnych rozwiązań oraz materiałów do konstrukcji pojazdu ekologicznego. W ramach działań zostanie opracowany optymalny sposób łączenia konstrukcji podwozia wykonanego z laminatów warstwowych z elementami układu jezdnego. Badaniom zostaną poddane kompozyty polimerowe wykonane z włókna węglowego, wektranowego i węglowo-aramidowego oraz przekładek aramidowych. Członkowie koła zapoznają się z dostępnymi technologiami tworzenia laminatów oraz stosowanymi rozwiązaniami pozwalającymi na montowanie do tego typu konstrukcji elementów obciążających je siłami zewnętrznymi. Celem dobrania odpowiednich konfiguracji materiałowych konieczne będzie wykonanie próbek oraz poddanie ich różnego rodzaju badaniom. Na podstawie zdobytej wiedzy i umiejętności studenci zaprojektują i wykonają samonośne podwozie wraz z elementami układu jezdnego Eko-pojazdu.

Studenci wraz z opiekunem projektu mgr inż. Krzysztofem Ochałkiem będą musieli zmierzyć się z trudnymi zagadnieniami związanymi z wytwarzaniem i wytrzymałością materiałów kompozytów. Mając postawiony jasny cel będą musieli rzetelnie wykonać badania i wyciągnąć z nich odpowiednie wnioski. Członkowie projektu poprzez publikacje swoich badań przyczynią do poszerzenia wiedzy na temat kompozytów polimerowych.

Serdecznie gratulujemy!

Informacje o ogłoszeniu wyników konkursu oraz lista zwycięzców znajdują się pod linkiem: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/ogloszenie-wynikow-konkursu-w-ramach-programu-studenckie-kola-naukowe-tworza-innowacje

materiały nadesłane

14-05-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.