REKLAMA

Wakacje w Grecji – czy będą możliwe w 2021 roku?

Sytuacja pandemiczna zmienia się dynamicznie, a większość osób pracujących z pewnością zastanawia się nad tym, jak będą wyglądach ich wakacje. W tym tekście opowiemy Ci o tym, jak wygląda sytuacja w Grecji i czy urlop w tym kraju będzie możliwy w roku 2021.

Zanim wyjedziesz

Przed spakowaniem walizki i udaniem się na lotnisko powinieneś przede wszystkim zadbać o zabezpieczenie się od finansowych konsekwencji niektórych zdarzeń. Do tego idealnie posłuży Ci polisa turystyczna. Najlepszym miejscem na zaopatrzenie się w tego typu produkt jest skorzystanie z ogólnodostępnych porównywarek ubezpieczeń. Dzięki tym niepozornym narzędziom szybko i bez zbędnych formalności uzyskasz dostęp do szeregu ofert od najlepszych ubezpieczycieli. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat polisy turystycznej i jej zakupu online: https://kalkulator.polisaturystyczna.pl/kalkulator/ubezpieczenia-turystyczne/

Grecja a granice

W obecnej chwili granice Grecji są w pełni otwarte dla turystów z Polski. Taka sytuacja ma miejsce od połowy czerwca 2020 roku. Grecja stosunkowo szybko otworzyła swoje granice i zezwoliła na w miarę normalne funkcjonowanie lotnisk. To wszystko skutkowało mniejszymi stratami finansowymi związanymi z ograniczoną liczbą turystów. Grecja niejako uratowała swoją branżę turystyczną przed głęboką recesją.

Grecja i kody QR

Zanim wybierzesz się do tego pięknego kraju, warto żebyś wiedział, że każdy turysta jest zobowiązany do wypełnienia specjalnego formularza Passenger Locator Form. Zostaniesz poproszony o podanie numeru lotu, miejsca przekroczenia granicy oraz adresu Twojego pobytu w Grecji. Poprawne wypełnienie formularza skutkuje wygenerowaniem kodu QR, który powinieneś zapisać w smartfonie lub wydrukować. Ważne jest to, że formularz należy wypełnić co najmniej 24 godziny przed pojawieniem się na terenie kraju.

Turyści są też losowo poddawani testom na obecność koronawirusa. Procedura jest przeprowadzana na lotniskach. Od 3 października przyjezdni są zobowiązani do okazania negatywnych wyników testów PCR wykonanych najpóźniej 72 godziny przed wylotem.

Jakich dokumentów potrzebujesz przed lotem do Grecji?

Przed wylotem do Grecji powinieneś:

  • wykonać test na koronawirus – ważne, żebyś zrobił to, co najmniej 72 godziny przed wylotem. Pamiętaj też, że zaświadczenie o negatywnym wyniku musi być sporządzone w języku angielskim. Powinno znaleźć się w nim Twoje imię, nazwisko oraz numer dokumentu tożsamości;
  • wypełnić formularz Passenger Locator Form– ta czynność powinna być wykonana co najmniej 24 godziny przed wylotem;
  • odebrać kod QR – po wypełnieniu formularza na Twoją skrzynkę e-mail zostanie wysłany specjalny kod QR. Będziesz musiał okazać go na lotnisku, dlatego ważne jest, byś zapisał kod w telefonie lub wydrukował go i nosił przy sobie. Kara za brak kodu to aż 500 euro;
  • wypełnić kartę lokalizacyjną – zrób to w dwóch kopiach;
  • wypełnić i wydrukować oświadczenie o stanie zdrowia.

Podsumowanie

Jak widzisz, lot do Grecji jest możliwy, ale musisz liczyć się z pewnymi niedogodnościami oraz formalnościami, które na Ciebie czekają. Jeśli jednak jesteś zdecydowany i greckie wakacje są czymś, na co czekasz cały rok, nie ma wielkich przeszkód, by Twoje marzenie się nie spełniło. Pamiętaj, by na miejscu przestrzegać lokalnych obostrzeń sanitarnych i stosować się do wszelkiego rodzaju wskazówek wystosowywanych przez greckie służby. Dzięki temu unikniesz kłopotów i zminimalizujesz ryzyko zakażenia się koronawirusem.

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

23-03-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym: