REKLAMA

SANOK: W szpitalu brak wolnych łóżek! Opracowany system przekazywania pacjentów

SANOK / PODKARPACIE. Szpital w Sanoku działa na pełnych obrotach. Wszystkie łózka w palcówce są zajęte przez pacjentów z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem. Czy bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców w regionie jest zagrożone? – Dostępność łóżek w szpitalu w Sanoku nie wpływa na bezpieczeństwo mieszkańców miasta i okolic – informuje rzecznik prasowe wojewody.

„SPZOZ w Sanoku funkcjonuje jako szpital monoprofilowy, wszystkie łóżka na oddziałach szpitalnych przeznaczone zostały do leczenia pacjentów z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 – na podstawie ostatniej decyzji Wojewody Podkarpackiego SP ZOZ w Sanoku został zobowiązany do zabezpieczenia 217 łóżek dla pacjentów z COVID-19, w tym 20 łóżek intensywnej terapii z kardiomonitorem oraz możliwością prowadzenia tlenoterapii i wentylacji mechanicznej” – brzmi komunikat opublikowany dziś (15 bm.) rano na stronie szpitala.

Na dzień 15.03.2021 na godzinę 8.00 w szpitalu leczonych jest 219 pacjentów z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2, w tym 195 jest poddanych tlenoterapii oraz 29 korzysta z respiratorów.

Zdjęcie, archiwum redakcji

Czy taka sytuacja wpływa na bezpieczeństwo zdrowotne mieszańców naszego regionu? Pytanie to skierowaliśmy do biura prasowego wojewody

– Sytuacja związana z większą liczbą zakażeń koronawirusem jest poważna. Potwierdza to liczba hospitalizacji. Na ten moment posiadamy jednak bezpieczny zapas miejsc dla osób potrzebujących opieki lekarskiej. Natomiast sama dostępność łóżek w szpitalu w Sanoku nie wpływa na bezpieczeństwo mieszkańców miasta i okolic. Przed wystąpieniem drugiej fali zakażeń opracowany został system przekazywania pacjentów między palcówkami ochrony zdrowia, który koordynuje CM w Łańcucie (najbardziej doświadczona placówka w zakresie leczenia COVID). W tym procesie uczestniczą także przedstawiciele służb wojewody podkarpackiego i podkarpackiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia – wyjaśnia Michał Mielniczuk rzecznik prasowy ​wojewody podkarpackiego.

Na dziś dla pacjentów chorujących na COVID dostępnych jest 2100 łóżka, z czego zajętych jest 1600. Szpitale dysponują obecnie 214 respiratorami. 166 z nich jest zajętych.

Dodajmy, że Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj o 10 896 nowych zachorowaniach na COVID-19 (w ubiegły poniedziałek było to 6 170 nowych zakażeń). W ciągu ostatniej doby na Podkarpaciu wykryto 567 przypadków (431 przed tygodniem).

covid-19-5080951_1280

Zdjęcie poglądowe.

W Polsce wykonano ponad 42,3 tys. testów w ciągu doby.

Grafika: gov.pl

567 nowych potwierdzonych przypadków wg powiatów:

– 12 osób – bieszczadzki (4 tydzień temu)
– 6 osób – brzozowski (12 tydzień temu)
– 18 osób – dębicki
– 14 osób – jarosławski
– 25 osób – jasielski
– 20 osób – kolbuszowski
– 6 osób – miasto Krosno
– 20 osób – krośnieński
– 13 osób – leski (7 tydzień temu)
– 19 osób – leżajski
– 6 osób – lubaczowski
– 18 osób – łańcucki
– 32 osoby – mielecki
– 15 osób – niżański
– 31 osób – miasto Przemyśl
– 20 osób – przemyski
– 21 osób – przeworski
– 4 osoby – ropczycko-sędziszowski
– 48 osób – miasto Rzeszów
– 57 osób – rzeszowski
– 44 osoby – sanocki (43 tydzień temu)
– 34 osoby – stalowowolski
– 15 osób – strzyżowski
– 36 osób – miasto Tarnobrzeg
– 31 osób – tarnobrzeski (1 zgon w wyniku chorób współistniejących)

Grafika poglądowa

źródło: WSSE w Rzeszowie, Ministerstwo Zdrowia / Twitter / red.

15-03-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.