REKLAMA

Wszystko co musisz wiedzieć o OC dla młodego kierowcy

Niestety, ale rynek ubezpieczeniowy nie jest sprawiedliwy. Jedni klienci mogą liczyć na atrakcyjne składki, podczas gdy inni muszą zadowolić się wysokimi cenami. Dlaczego młodzi kierowcy płacą więcej i w jaki sposób można obniżyć składkę OC? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Gdzie najlepiej wykupić OC?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na tak zadane pytanie. Oferty ubezpieczycieli zmieniają się w czasie i to, co dzisiaj jest atrakcyjnym rozwiązaniem, za tydzień może już nim nie być. Właśnie dlatego warto raz na jakiś czas zapoznawać się z rankingami towarzystw ubezpieczeniowych i na ich podstawie podejmować decyzje. Sprawdź aktualny ranking ubezpieczeń OC:
https://najtaniejuagenta.pl/ranking-oc/

Kim jest młody kierowca?

Według ubezpieczycieli kierowcę można określić jako młodego nawet do 30 roku życia. Zazwyczaj jednak taki status otrzymują osoby, które mają prawo jazdy nie dłużej niż 24 lub 36 miesięcy. Warto jednak pamiętać, że przyznanie statusu młodego kierowcy nie zawsze oznacza najdroższe oferty. Wiele zależy od indywidualnej polityki cenowej danego ubezpieczyciela.

Ile za OC musi zapłacić młody kierowca?

Dane, które Ci przedstawimy, pochodzą z raportu za rok 2020. Średnia składka dla młodego kierowcy wynosiła wtedy 1454 zł, ale warto też przyjrzeć się zmianie cen w zależności od konkretnej grupy wiekowej. To pozwoli Ci zauważyć różnicę.

  • 18-25 lat – 1454 zł,
  • 26-35 lat – 728 zł,
  • 36-45 lat – 598 zł,
  • 46-55 lat – 599 zł,
  • powyżej 55 lat – 582 zł.

Dlaczego młodzi muszą płacić więcej?

Przede wszystkim dlatego, że według statystyk osoby w przedziale wiekowym od 18 do 24 lat najczęściej biorą udział w wypadkach i kolizjach drogowych. Co więcej, młodzi kierowcy o wiele częściej są również uczestnikami bardzo ciężkich zdarzeń, w których ktoś został poważnie ranny lub poniósł śmierć. Nie musisz jednak od razu wpadać w panikę, że Twoje ubezpieczenie na pewno będzie najdroższe na świecie, bo masz np. 21 lat. Każdy ubezpieczyciel dokonuje wyceny zgodnie ze swoimi indywidualnymi procedurami.

Czy młody kierowca może obniżyć składkę OC?

Tak. Jednym ze sposobów na zaoszczędzenie jest zakup samochodu o pojemności silnika rzędu 1.0. Musisz wiedzieć, że za duży silnik sprawia, że młody kierowca musi średnio dopłacić aż 362 zł. Dobrym rozwiązaniem jest również zakup jak najnowszego pojazdu. Ubezpieczyciele niezbyt przychylnie patrzą bowiem na stare samochody, które lata świetności mają już za sobą.

Marka pojazdu również nie jest bez znaczenia w przypadku zakupu polisy OC. Według ubezpieczycieli posiadacze pojazdów marki BMW są skłonni do większego ryzyka niż osoby poruszające się samochodami Skoda, Toyota lub Fiat. Jeśli więc chcesz płacić mniej, odpuść sobie sportowe marki.

Jest jeszcze jeden pomysł na obniżenie składki OC. Chodzi o dopisanie do dowodu rejestracyjnego współwłaściciela, który ma już długo prawo jazdy i zdążył zebrać dużo zniżek za bezszkodową jazdę. Dzięki takiej praktyce można znacznie obniżyć wysokość składkę OC. Zorientuj się wiec, czy w rodzinie nie masz osoby, która mogłaby Ci pomóc w tym zakresie.

Stacjonarne biuro czy Internet?

Od kilku lat jedynym atrakcyjnym miejscem na zaopatrzenie się w ubezpieczenie komunikacyjne jest Internet. Dzięki wykorzystaniu narzędzi takich jak kalkulatory oraz porównywarki uda Ci się szybko i bez formalności uzyskać dostęp do całej masy ofert od najlepszych ubezpieczycieli. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź tę porównywarkę polis OC: https://najtaniejuagenta.pl/ i przekonaj się, ile możesz zyskać, wybierając zakup ubezpieczenia online.

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

15-02-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym: