REKLAMA

Premier o narodowej kwarantannie. Kiedy może zostać wprowadzona?

POLSKA. – Proszę wszystkich Polaków o współpracę i zaangażowanie w walkę z epidemią. Musimy ograniczyć mobilność i kontakty, żeby zapobiec wprowadzeniu narodowej kwarantanny – apelował premier Mateusz Morawiecki podczas czwartkowej konferencji, w trakcie otwarcia szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym w Warszawie.

EmD9PGaXEAA1KNe

Foto: Adam Guz / KPRM

Do szpitala tymczasowego na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie, który otwarto w czwartek 5 listopada trafić może już pierwszy pacjent chory na COVID-19. Placówka, która ma za zadanie zapewnić dodatkowe łóżka dla pacjentów z koronawirusem, powstała w niecałe trzy tygodnie. Docelowo będzie posiadała 1 200 miejsc.

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło w czwartek 27 143 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w skali kraju. To rekordowy dobowy przyrost zachorowań od początku epidemii w Polsce. Na Podkarpaciu wykryto 1553 przypadki, najwięcej, bo aż 475 dotyczy Rzeszowa.

Musimy ograniczyć mobilność i kontakty. Przed nami ostatni krok, który wdrożymy, jeśli będzie trzeba za 7 do 14 dni, ale to wszystko zależy od tego, jak będziemy się trzymać zasad epidemii. (…) Będziemy musieli jeszcze przez długi czas żyć w reżimie sanitarnym, ale żeby móc wracać do normalności, to musimy dzisiaj przerwać ten łańcuch zakażeń koronawirusem. Proszę wszystkich o współpracę i zaangażowanie w walkę z epidemią – mówił podczas czwartkowej konferencji na Stadionie Narodowym w Warszawie premier Mateusz Morawiecki, podkreślając, że obecnie bardzo ważne jest utrzymanie dyscypliny i stosowanie się do zasady: dystans, maseczki, dezynfekowanie rąk i wietrzenie.

Z tego miejsca – ze Szpitala Narodowego, gdzie w ciągu niecałych dwóch tygodni powstało ten szpital tymczasowy, mówię dziękujemy – dziękujemy wam drodzy medycy, bo dzięki wam czujemy się bezpieczniej – dziękował w czwartek medykom premier.

Szpital Narodowy w Warszawie

Przygotowanie szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym wymagało wielu uzgodnień, pracy setek osób oraz działań organizacyjno-logistycznych. Dzięki wspólnemu wysiłkowi udało się zrealizować to zadanie w niecałe trzy tygodnie.

Nowa placówka ma odciążyć szpitale przyjmujące pacjentów chorych na COVID-19. Opieka w szpitalu tymczasowym nie będzie odbiegać od tej w obiektach stacjonarnych – to bardzo nowoczesna placówka, która dysponuje profesjonalnym sprzętem. Szpital Narodowy ma np. 4 mobilne aparaty RTG, 2 USG, 160 kardiomonitorów, 3 wytwornice tlenu, 45 respiratory i inne specjalistyczne urządzenia medyczne.

Obecnie na pacjentów z COVID-19 czeka 300 łóżek, z czego 45 – przeznaczonych do intensywnej terapii. Stopniowo ten zasób miejsc będzie zwiększany. W drugim etapie będzie dostępnych 500 łóżek, a w trzecim już 1200. Wszystkie miejsca będą przystosowane do prowadzenia tlenoterapii, a 100 zapewni intensywną opiekę.

Szpital Narodowy jest filią szpitala MSWiA na ul. Wołoskiej w Warszawie.

5,5 tys. dodatkowych łóżek w szpitalach tymczasowych w każdym województwie

Zgodnie z przyjętą przez rząd strategią, szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19 zostanie przygotowany w każdym mieście wojewódzkim. Dzięki temu baza łóżek szpitalnych dla pacjentów zakażonych koronawirusem zwiększy się o 5,5 tysiąca.

Szpitale tymczasowe będą powstawać głównie w centrach kongresowo-wystawienniczych i halach sportowych. Oznacza to, że nie będą to miejsca, które obecnie wykorzystywane są przez służbę zdrowia. Część z nich zostanie uruchomiona w obiektach, które kiedyś pełniły funkcję szpitali lub przechodzą remonty.

Kiedy czeka nas pełny lockdown? Rzecznik rządu odpowiada

Rzecznik rządu Piotr Müller w czwartek w Programie Pierwszym Polskiego Radia odpowiadał na pytanie, w jakim wypadku możemy spodziewać się kwarantanny narodowej, czyli pełnego lockdownu.

Kolejny próg bezpieczeństwa jest na poziomie około 29-30 tysięcy średnich zachorowań dziennie przez siedem dni. Więc jeżeli do tego czasu odpowiednio nie zahamuje wzrost epidemii, to niestety, czeka nas ten kolejny krok – zakomunikował Piotr Müller.

Źródło: KPRM / Twitter, premier.gov.pl, Polskie Radio

06-11-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.