REKLAMA

SANOK: Co z wywozem odpadów? Nowa technologia szansą? (VIDEO)

|

SANOK: Co z wywozem odpadów? Nowa technologia szansą? (VIDEO)

SANOK / PODKARPACIE. Marek Karaś, prezes Sanockiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej,  podczas minionej sesji miejskiej przedstawił raport z działalności spółki za rok 2018 oraz 8 miesięcy roku 2019. Dyskusja dotyczyła również wzrastających cen za wywóz odpadów oraz rozwiązań, które zdaniem prezesa pozwoliłyby nie tylko na rozwiązanie problemu, ale również niosłyby z sobą dodatkowe korzyści. 

Jak wiadomo, coraz większym problemem jest składowanie i utylizacja śmieci. Stawka wywozu odpadów rośnie w szybkim tempie, widać to w sąsiednich samorządach, za przykład wystarczy podać choćby miasto Krosno, gdzie już drugi raz podniesiono ceny i tak stawka za odpady segregowane wzrośnie o 2 zł miesięcznie od osoby (obecnie stawka to 28 zł od osoby), zaś niesegregowane – o 4 zł (36 złotych od osoby).

„Możemy upiec dwie pieczenie na jednym ogniu”

Marek Karaś twierdzi, że można zagospodarować odpady komunalne w taki sposób, aby jeszcze pozyskać dużo tańsze ciepło. Gorąco optuje za stworzeniem w mieście nowoczesnej, ekologicznej instalacji termicznego unieszkodliwiania odpadów w oparciu o technologię mineralizacji.

– Obszar ciepłownictwa to równia pochyła, obszar gospodarki odpadami komunalnymi został fatalnie przez ostatnie lata prowadzony i doprowadzony do tego, że koszty są przeolbrzymie – podkreślał prezes.

Podczas wystąpienia nie padło zbyt wiele konkretów.Mianowicie radni dopytywali o koszty związane z instalacją, procedurę przygotowania inwestycji, możliwości dofinansowania i co najważniejsze – jaki wpływ będzie to miało na ceny śmieci dla mieszkańców. Niestety, te kwestie nie zostały wyjaśnione.

Jestem dosyć sceptycznie nastawiony, chciałbym mieć więcej danych, brakuje podstawowych informacji, na ten moment poruszamy się w sferze abstrakcji  – podkreśla radny Sławomir Miklicz.

 

video: fragment Sesji Rady Miasta Sanoka z 15 października 2019 roku;

źródło: UM Sanok/Transmisje Sesji Rady Miasta/Actronix

18-10-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.