REKLAMA

Przemyt olbrzymiego bursztynu. Gruzin twierdził, że do celów leczniczych

GRANICA / PODKARPACIE. Funkcjonariusze KAS z Oddziału Celnego w Medyce udaremnili przemyt okazałej bryły nieoszlifowanego bursztynu o wadze przeszło 809 gramów, którego wartość szacować można na 20 000 zł. „Złoto Bałtyku” przewoził bez zgłoszenia w swoim bagażu 54-letni obywatel Gruzji, który wyjaśnił, że bursztyn zakupiony został w Kijowie, w celach leczniczych. Wobec mężczyzny wszczęte zostało postępowania karne skarbowe, a na poczet grożącej kary grzywny zajęto środki pieniężne w wysokości 1300 zł.

To kolejny już w tym roku przypadek udaremnienia przemytu bursztynu przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej w woj. podkarpackim. W maju br., na okazałe kamienie bursztynu wartego 21 tys. złotych natrafili funkcjonariusze KAS podczas kontroli samochodu osobowego na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Krościenku. 7 brył o wadze blisko 2 kg przewozili bez zgłoszenia celnego dwaj obywatele Ukrainy.

Łącznie, w 2018 r. podczas kontroli na polsko-ukraińskich przejściach granicznych w woj. podkarpackim funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej udaremnili przemyt ponad 700 kg bursztynu. Rekordowe ujawnienie miało miejsce na przejściu granicznym w Korczowej 29/30 października 2018 r., kiedy funkcjonariusze KAS udaremnili wprowadzenie do nielegalnego obrotu aż 275 kg nieoszlifowanego bursztynu.

W latach 2016-2018 funkcjonariusze z Oddziału Celnego w Korczowej ujawnili przemyt bursztynu o łącznej masie 920 kg. W tym samym czasie funkcjonariusze z oddziałów celnych w Medyce i Budomierzu, ujawnili odpowiednio 353 i 305 kg tego surowca.

 

źródło: KAS

09-08-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.