REKLAMA

Zastanawiasz się czy w tym roku przejść na emeryturę, korzystając z obniżonego wieku emerytalnego? Skorzystaj z usług doradcy

Od 3 lipca br., w placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, można skorzystać z usług doradców emerytalnych w całym kraju. We wszystkich placówkach ZUS w kraju jest ich łącznie 595. Doradcy emerytalni zostali wyłonieni spośród pracowników ZUS, w ramach struktury organizacyjnej.

Zastanawiasz się czy w tym roku przejść na emeryturę i skorzystać z obniżenia wieku emerytalnego? Spotkaj się z doradcą emerytalnym, który:
• wyjaśni zasady przyznawania emerytury,
• wytłumaczy, od czego zależy wysokość emerytury,
• przekaże informacje, które mogą być pomocne w wyborze najlepszego momentu przejścia na emeryturę,
• wyliczy w kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanej emerytury, w zależności od wskazanego przez klienta momentu zakończenia aktywności zawodowej,
• pomoże skompletować i wypełnić wniosek o emeryturę.

Natomiast, decyzję w sprawie czy po osiągnięciu wieku emerytalnego 60 lub 65 przechodzi na emeryturę czy pracuje dalej, podejmie już sam klient.

Na terenie działania jasielskiego Oddziału ZUS jest 11 doradców, z czego 3 w Oddziale w Jaśle oraz po 2 w Inspektoratach: w Brzozowie, w Dębicy, w Krośnie i w Sanoku.

Stanowiska Doradców Emerytalnych we wszystkich jednostkach jasielskiego oddziału ZUS odwiedziło już ponad 3.500 tys. klientów.

doradca emerytalny ZUS

Jak można skorzystać z pomocy doradcy emerytalnego

Aby skorzystać z usług doradców emerytalnych, wystarczy podczas wizyty w placówce ZUS wybrać na biletomacie kategorię spraw „Emerytury/Renty”, a następnie usługę „Doradca emerytalny”. Osoby, które mają konto na Platformie Usług Elektronicznych mogą zamówić obsługę u doradcy na konkretny dzień i godzinę, aby niepotrzebnie nie czekać w kolejce.

Przypomnijmy

W październiku w życie wchodzą przepisy obniżające wiek emerytalny kobiet do 60 lat i mężczyzn do 65 lat.

Wniosek o emeryturę można składać już na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego, czyli pierwsze wnioski z tytułu obniżonego wieku emerytalnego będzie można już składać 1 września.

Ważne

Podstawę obliczenia nowej emerytury stanowi między innymi kwota składek na ubezpieczenie emerytalne zapisanych na koncie ubezpieczonego po 31 grudnia 1998 r. oraz kapitał początkowy.

Osoby, które pracowały przed 1999 r., powinny sprawdzić czy mają naliczony kapitał początkowy. Jeśli nie, to przed złożeniem wniosku o emeryturę, powinny wystąpić z wnioskiem o naliczenie kapitału początkowego.

Kapitał początkowy ustalany jest dla osób które pracowały przed 1.01.1999 r.

Jeżeli planujesz przejść na emeryturę, a nie masz jeszcze naliczonego kapitału początkowego – nie zwlekaj ze złożeniem wniosku o kapitał początkowy! Usprawni to obsługę przyszłego wniosku o emeryturę.

11-07-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.