REKLAMA

GMINA ZAGÓRZ: „Kompostowe dranie nie pytali nas o zdanie! Stop kompostowni”! (FILM)

|

GMINA ZAGÓRZ: „Kompostowe dranie nie pytali nas o zdanie! Stop kompostowni”! (FILM)

ŁUKOWE / PODKARPACIE. Spotkanie z mieszkańcami gminy Zagórz w Łukowem, dotyczące planowanej budowy kompostowni w Średniem Wielkiem nie doszło do skutku. Jak widać na filmie włodarze oraz zaproszeni prelegenci szybko opuścili mury Wiejskiego Domu Kultury nie informując o planach budowy kompostowni.

Powodem odwołania spotkania było zdaniem radnego i zarazem sołtysa łukowego Bogdana Antolaka brak warunków i możliwości do rzetelnego przedstawienia tematu. Czy brak warunków był spowodowany odorem jaki unosił się przez kilka minut w sali, po tym jak mieszkańcy gminy przynieśli na salę wiadro z woda kompostową? Na to pytanie odpowiedzi nie znamy. W Polsce nie ma uregulowanych kwestii związanych z pomiarem zapachów.  Mieszkańcy obawiają się ze smród będzie utrudniał im normalne funkcjonowanie. Uważają ponadto, że będzie to negatywnie wpływało na ich zdrowie a nawet życie.

Solidarność z mieszkańcami miejscowości położonych w sąsiedztwie planowanej kompostowni wykazali mieszkańcy Zahutynia, którzy chcą aby w miejscowej szkole podstawowej została utworzona czwarta klasa. Nie mają jednak możliwości uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytanie i choć spotkanie w Łukowem odbyło się 19 lipca, rozmowy nagrane z mieszkańcami Zahutynia są nadal aktualne.

Na spotkaniu zorganizowanym przeszło miesiąc temu w Czaszynie burmistrz zdecydowanie zapowiadał rozpoczęcie na nowo procedur związanych z ewentualna budową kompostowni.

Od 20 czerwca i wspomnianego spotkania niewiele się jednak działo. A przynajmniej mieszkańcy gminy nie otrzymali konkretnej informacji do co dalej. Czy mieszkańcy gminy mogą liczyć na konsultację? Czy są już gotowe nowe założenia inwestycyjne jeżeli chodzi o ewentualną budowę kompostowni? Czy jest opracowany nowy raport oddziaływania na środowisko oraz decyzja o środowiskowych uwarunkowania dotyczących budowy kompostowni w Średniem Wielkiem? Czy władze gminy Zagórz nadal będą przekonywać do konieczności budowy kompostowni, pomimo protestów społecznych? I na to pytanie również odpowiedzi nie znamy…

28-07-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.