REKLAMA

Mniej policjantów w terenie, ale poziom bezpieczeństwa wzrośnie?

SANOK, ZAGÓRZ, BRZOZÓW / PODKARPACIE. W województwie podkarpackim planowana jest reorganizacja 38 posterunków policji.  18 zostało już zlikwidowanych. Do likwidacji następnych dojdzie najprawdopodobniej w tym roku. Równocześnie, radni powiatowi alarmują, że w istniejących posterunkach likwiduje się policyjne etaty, np. na posterunku policji w Zagórzu.

Dorota Mękarska

Reorganizacja dotknęła lub ma dotknąć następujące posterunki w województwie podkarpackim: Jasienica Rosielna, Jodłowa, Laczki, Krempna, Dębowiec, Nowy Żmigród, Cmolas, Dzikowiec, Niwiska, Korczyna, Miejsce Piastowe, Chorkówka, Bratkówka, Kuryłówka, Oleszyce, Markowa, Rakszawa, Białobrzegi, Padew Narodowa, Tuszów Narodowy, Radomyśl Wielki, Jarocin, Ulanów, Krzeszów, Rudnik nad Sanem, Fredropol, Krasiczyn, Żurawica, Iwierzyce, Świlcza, Krasne, Błażowa, Dynów, Bukowisko, gminy Sanok i Tyrawa Wołoska, Wiśniowa-Frysztak, Niebylec-Czudec i Grębów.

Podniesienie poziomu bezpieczeństwa poprzez likwidację
Na terenie powiatu sanockiego i brzozowskiego do likwidacji przeznaczono trzy posterunki. Posterunek Policji w Jasienicy Rosielnej, po wprowadzeniu zmian organizacyjnych, przestał już istnieć. Komendant Powiatowy Policji w Brzozowie cel reorganizacji wytłumaczył potrzebą usprawnienia działań policjantów, a co za tym idzie podniesienia poziomu bezpieczeństwa. Dzięki  reorganizacji jest możliwość kierowania do służby patrolowej większej liczby policjantów, co ma spowodować częstsze, całodobowe patrole. Według komendanta powiatowego policji w Brzozowie ulegnie skróceniu czasu dojazdu policyjnego patrolu na miejsce interwencji.

Kolejne zlikwidowane posterunki obsługiwały gminy: wiejską Sanok i Tyrawę Wołoską w powiecie sanockim. – Etaty posterunkowe ze zlikwidowanych placówek zostały wcielone do KPP w Sanoku. Dzielnicowi z danego terenu w dalszym  ciągu będą obsługiwać wyznaczone obszary gmin – informuje mł. asp. Anna Oleniacz, rzecznik prasowy komendanta powiatowego policji w Sanoku. – Dla mieszkańców gmin Sanok i Tyrawa Wołoska nic się, więc w praktyce nie zmienia.

Likwiduje się etaty na posterunku w Zagórzu!
Na jednej z grudniowej sesji Rady Powiatu Sanockiego radny Stanisław Fal, który pełni funkcję przewodniczącego komisji regulaminowej, bezpieczeństwa i porządku publicznego, podniósł alarm, iż na posterunku w Zagórzu zlikwidowano policyjne etaty. W związku z tym radny wystąpił do starosty sanockiego o udzielenie wyjaśnień.  – Były plany, by w powiecie sanockim zlikwidować 3 posterunki policji: Bukowsko, Tyrawę Wołoską i Sanok. Po naszych działaniach utrzymany został posterunek w Bukowsku. Obecny komendant zapewniał również, że nie planuje się likwidacji policyjnych etatów. Z Zagórza dotarła jednak do mnie informacja, iż doszło do takiej sytuacji – podkreśla Stanisław Fal.

Według radnego jest to bardzo niepokojące zjawisko, które niekorzystnie odbije się na stanie bezpieczeństwa  w gminie Zagórz. –  Nasiliły się się kradzieże w budynkach mieszkalnych – dodaje radny. – Pod koniec roku w samej tylko miejscowości Zahutyń doszło do  ograbienia dwóch domów i to na całkiem spore kwoty.

Komendant policji w Sanoku  insp. Mirosław Pawełko udzielił już pisemnej odpowiedzi staroście sanockiemu. Zapewne na jednej z najbliższych sesji ta informacja zostanie przekazana radnym. Jak wynika z pisma, z dniem 1 stycznia 2013 roku  jedno stanowisko policjanta z posterunku w Zagórzu zostało włączone w struktury wydziału kryminalnego KPP w Sanoku.  Komendant zapewnia równocześnie, ze z tego względu  nie pogorszy się stan bezpieczeństwa na terenie gminy Zagórz, a społeczeństwo nie odczuje skutków reorganizacji.

Okazuje się również, że w Komendzie Powiatowej Policji w Sanoku od początku 2013 roku jest aż 7 policyjnych wakatów. – W przypadku ich zapełnienia komendant rozważy możliwość  przywrócenia poprzedniego stanu etatów na posterunku policji w Zagórzu – dodaje rzecznik prasowy sanockiego komendanta policji.
Air Jordan Retro 6,
Jordan 6s For Sale,
Cheap Varsity Red 6s,

03-01-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym: