SANOK. W Sanoku odsłonięto mural pamięci walczących o wolną Polskę, które poniosły najwyższą cenę oddając życie, bądź były represjonowane za walkę i przynależność do oddziału „Zuch”. W sobotę, 21 października odbyła się uroczystość podczas której wspominano Żołnierzy Niezłomnych.
W południe na sanockim rynku przed tablicą upamiętniającą Żołnierzy Antykomunistycznego Oddziału Partyzanckiego Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem kpt. Antoniego Żubryda, rozpoczęto uroczystości. Historię przypomnieli: Janusz Niemiec, syn zamordowanych Antoniego i Janiny Żubryd oraz Andrzej Romaniak z Muzeum Historycznego w Sanoku. Odmówiono wspólną modlitwę oraz złożono przed tablicą wiązanki kwiatów, a także zapalono znicze.
Dalsza część uroczystości miała miejsce na cmentarzu centralnym. Przy asyście honorowej żołnierzy 35. batalionu lekkiej piechoty w Sanoku oddano cześć trzem żołnierzom oddziału „Zuch”, którzy zostali zamordowani w egzekucjach publicznych w maju i czerwcu 1946 roku.
Zwieńczeniem uroczystości było odsłonięcie muralu na którym zostały wymienione 23 osoby, które walczyły o wolną Polskę i poniosły najwyższą cenę oddając życie, bądź były represjonowane za walkę i przynależność do oddziału „Zuch”. Jego wykonawcą jest Marek Szatkowski. Historię zapisaną na muralu, można obejrzeć przy ul. Poprzecznej w Sanoku.
otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.