UWAGA NIEDŹWIEDŹ!
17-05-2024
UWAGA! W związku z sygnalizowaną i dokumentowaną przez mieszkańców Zagórza obecnością niedźwiedzia w centrum Zagórza stwarzającą bezpośrednie zagrożenie dla ludzi APELUJEMY O ZACHOWANIE SZCZEGÓLNEJ OSTROŻNOŚCI.
W oparciu o obowiązujące przepisy prawa zostały podjęte działania zmierzające do odłowienia przedmiotowego osobnika. W rejon jego zaobserwowanej obecności został skierowany patrol Policji.
Sytuacje zagrożenia ze strony dzikich zwierząt prosimy zgłaszać pod numer alarmowy 112.
W razie bezpośredniego spotkania z niedźwiedziem należy postępować według wskazówek RDOŚ w Rzeszowie (patrz: https://www.gov.pl/web/rdos-rzeszow/niedzwiedz-lub-wilk-pod-domem-lub-na-szlaku-co-robic
W Urzędzie Miasta i Gminy w Zagórzu prowadzony jest rejestr zdarzeń konfliktowych z udziałem wilków, rysi, żubrów oraz niedźwiedzi. W odpowiedzi na akcję informacyjną prowadzoną przez Gminę Zagórz za pośrednictwem własnych mediów społecznościowych oraz lokalnych mediów tylko do końca ubiegłego roku otrzymaliśmy od naszych Mieszkańców 73 zgłoszenia dokumentujące tego rodzaju incydenty. W roku bieżącym mamy już kilkanaście następnych sygnałów. Tworzony dzięki aktywności naszych Mieszkańców rejestr został wykorzystany we wniosku gminy na odstrzał 4 wilków ze względu na zagrożenie dla mieszkańców oraz płoszenie i odłowienie niedźwiedzia ze względu na zagrożenie dla mieszkańców. Pierwszy wniosek zaowocował decyzją z dn. 24 stycznia 2024 r. wydaną przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie na odstrzał jednego dziko występującego osobnika wilka (Canis lupus). Odstrzał zrealizowano w dniu 17 marca 2024 r. w odpowiedzi na bezpośrednie zagrożenie dla mieszkańców i zwierząt domowych. W odpowiedzi na drugi wniosek w dniu 10 stycznia 2024 r. została wydana decyzja przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie na umyślne chwytanie, płoszenie, niepokojenie, transport oraz umyślne przemieszczenie 1 osobnika niedźwiedzia brunatnego (Ursus arctos).
Oczekiwania społeczne w tej mierze są dużo większe. Wspomniane tu działania mają charakter doraźny. Kluczem do systemowego rozwiązania problemu byłoby przeprowadzenie inwentaryzacji genetycznej osobników, aby na jej podstawie prowadzić właściwe gospodarowanie całą populacją. Warto zauważyć, iż dzika zwierzyna objęta ochroną gatunkową stanowi własność Skarbu Państwa i to Skarb Państwa odpowiada za wszelkie wyrządzone przez nią szkody.
UMiG Zagórz
UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.