MUCZNE / PODKARPACIE. W Bieszczadach trwa kolejny etap poszukiwań szczątków ofiar zamordowanych latem 1944 r. przez ukraińskich nacjonalistów w Mucznem. Podczas poprzednich dwóch etapów zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN przebadał teren wokół dawnej leśniczówki Brenzberg poszukując szczątków 74 brutalnie zamordowanych Polaków. W minionym tygodniu pracami został objęty teren w pobliżu dzisiejszego kościoła pw. św. Huberta, gdzie miał zostać zamordowany miejscowy leśnik wraz z rodziną, a ciała ich miano wrzucić do pobliskiej studni.
Przed II wojną światową, na terenie przysiółka wsi Dźwiniacz Górny – Muczne funkcjonowało 25 gospodarstw. W obrębie osady istniały dwa budynki zamieszkane przez przedstawicieli administracji leśnej. Jeden z nich był zarządzany przez leśnika Konowałowa – Ukraińca, który mieszkał tam razem ze swoją żoną Polką, synem oraz pracownicą administracyjną placówki. Bliskie relacje z Polakami i małżeństwo z Polką stanowiły dla ukraińskich nacjonalistów wystarczający powód, by oskarżyć Konowałowa o zdradę narodu ukraińskiego.
Zgodnie z relacją mieszkańca Mucznego, w listopadzie 1944 r., za lojalność wobec Polaków, leśnik wraz z rodziną i pracownicą mieli zostać zamordowani przez członków UPA, a ich ciała miały zostać wrzucone do studni przy leśniczówce.
W dniach 12-16 czerwca br.zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN przeprowadził badanie sondażowe studni, odsłaniając cały jej profil, a następnie badając jej zawartość. Studnia, blisko na połowie głębokości zapełniona była drewnianymi balami konstrukcyjnymi, pochodzącymi prawdopodobnie z domostwa zamordowanego leśnika. W badanym miejscu szczątków ludzkich, ani przedmiotów osobistych nie odnaleziono. Odsłonięto także kamienne fundamenty pozostałe po ówczesnych zabudowaniach.
W ramach bieżącego etapu prac równolegle prowadzone są dalsze badania na terenie dawnej leśniczówki Brenzberg. Tegoroczne działania zaplanowano do końca czerwca 2023 r. Poprzednie dwa etapy poszukiwań przeprowadzono w sierpniu 2022 r. i w maju br.
źródło: IPN Rzeszów/ Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN FB
otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.