REKLAMA

Akcja „Sprawny pojazd – bezpieczne wakacje”!

sk15062023-2b

SANOK /  PODKARPACIE. Wielkimi krokami zbliżają się wakacje. To czas, który sprawia szczególnie młodym ludziom wiele radości. To również czas podróży, tych dalekich, ale też całkiem bliskich. Ważne jest, aby podróżowanie było bezpieczne. Wielu z nas w drogę wyruszy własnym samochodem, a każdemu kierowcy zależy na bezpieczeństwie swoim i przewożonych pasażerów.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników pojazdów Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów Autosan organizuje w akcję pod nazwą „Sprawny pojazd – bezpieczne wakacje”, w ramach której przeprowadzone zostaną bezpłatne przeglądy techniczne samochodów osobowych mieszkańców Sanoka i okolic.

Aby dokonać takiego przeglądu należy odwiedzić Stację, która mieści się
w Sanoku przy ulicy M. Kluski (budynek Serwisu Autosan)
w piątek 23 czerwca br. w godzinach 7.00 – 18.00
lub w sobotę 24 czerwca br. w godzinach 8.00 – 14.00.

W ramach przeglądu będzie można sprawdzić:

  • stan płynu hamulcowego,
  • stan ogumienia,
  • sprawność amortyzatorów,
  • sprawność i ustawienie świateł za pomocą najnowszych przyrządów do ustawiania wszystkich rodzajów reflektorów: Xenon, Bi-xenon, Led, Bi-led, Matrix.

Nikogo nie trzeba przekonywać, że właściwe parametry wyżej wymienionych elementów naszych pojazdów mają znaczący wpływ na bezpieczną jazdę.

Od kondycji płynu hamulcowego na przykład zależy właściwe działanie całego układu hamulcowego. Niestety kierowcy zazwyczaj dbają o klocki, tarcze i zaciski, natomiast lekceważą jakość płynu. Płyn DOT4 czy DOT5 to środek higroskopijny, który bardzo łatwo chłonie wodę i wilgoć z otoczenia. W momencie kiedy kupujemy samochód z salonu płyn jest „suchy” i wody w nim na pewno nie ma. W tej sytuacji jego odporność na wrzenie sięga kilkuset stopni Celsjusza i nawet bardzo rozgrzane hamulce działają bez zarzutu. Czym więcej wody w płynie hamulec staje się mniej skuteczny. Zawartość wody już na poziomie 3 procent obniża temperaturę wrzenia do ok. 165 stopni Celsjusza, natomiast zawartość 5-procentowa stwarza naprawdę duże niebezpieczeństwo. Z kolei podczas dużych mrozów woda znajdująca się w płynie może zamarznąć i doprowadzić do powstania korków lodowych, które powodują, że hamulce mogą całkowicie przestać działać. Kondycję płynu hamulcowego sprawdza się za pomocą specjalistycznego przyrządu, który określa procentowe stężenie wody w płynie.

Jak często należy wymieniać płyn hamulcowy? Producenci aut najczęściej zalecają wymianę po przebiegu ok. 30-60 tys. km. Jednak, gdy nasze przebiegi są stosunkowo małe to warto wymieniać płyn hamulcowy minimum co 2 lata.

Opony jako jedyny element łączący pojazd z nawierzchnią drogi, po której się porusza mają bezpośredni wpływ na bezpieczne podróżowanie oraz na sposób w jaki samochód zachowuje się podczas jazdy. Odpowiednie ogumienie skraca drogę hamowania, zwiększa bezpieczeństwo, a także zmniejsza zużycie paliwa. Dobre, sprawdzone opony dostosowane do warunków pogodowych, prawidłowe ciśnienie, wyposażenie awaryjne to najważniejsze elementy związane z oponami, o których powinien pamiętać każdy kierowca. Niezwykle ważna jest również głębokość bieżnika, której minimalny poziom wyznaczają tzw. wskaźniki zużycia na oponie. Im niższy bieżnik, tym dłuższa droga hamowania i mniejsza możliwość odprowadzania wody oraz błota pośniegowego w przypadku jazdy w okresie zimowym. Dodatkowo przy większej prędkości pojazdu może pojawić się zjawisko aquaplaningu, czyli utraty przyczepności po wjechaniu w wodę.

Badania dowiodły, że 36% wypadków komunikacji drogowej spowodowanych jest stanem technicznym pojazdu, z czego 36,8% z nich ma związek z kondycją lub przyczepnością ogumienia. Regularnie sprawdzajmy więc stan opon w naszych samochodach.

Nasze bezpieczeństwo, ale też wygoda szczególnie podczas dalekich podróży zależą w dużej mierze od amortyzatorów samochodowych. Mają one również wpływ na kondycję poszczególnych elementów naszych pojazdów. Zużyte lub niskiej jakości amortyzatory mogą powodować negatywne skutki, takie jak między innymi:

  • wydłużenie drogi hamowania,
  • zwiększenie ryzyka aquaplaningu,
  • utratę przyczepności przy szybkim pokonywaniu nierówności,
  • przyspieszone zużycie opon oraz innych elementów zawieszenia,
  • pogorszenie ogólnego komfortu jazdy.

O konieczności właściwego działania świateł samochodowych z pewnością nikogo nie trzeba przekonywać. Źle ustawione powodują zagrożenie zarówno dla nas jak i dla innych uczestników ruchu drogowego, w tym pieszych. Niewłaściwe działanie reflektorów sprawia, że droga, którą pokonujemy jest niedoświetlona, zła regulacja powoduje niebezpieczne oślepianie innych kierowców i pieszych. Z tego powodu ustawienie świateł jest obowiązkowym elementem sprawdzanym podczas każdego badania technicznego.

Pomyślmy o tych zagrożeniach planując wakacyjny wyjazd. Zadbajmy, aby był on dla nas prawdziwym odpoczynkiem bez zbędnych stresów związanych ze stanem naszych pojazdów. Skorzystajmy z bezpłatnego przeglądu samochodu oferowanego przez Okręgową Stację Kontroli Pojazdów Autosan. Mimo tego, że nie będzie on podstawą do przedłużenia ważności badań technicznych pojazdu dostarczy nam bardzo ważnych informacji o stanie jego głównych układów. W tym celu odwiedźmy Stację, która mieści się w Sanoku przy ulicy M. Kluski (budynek Serwisu Autosan) w piątek 23 czerwca br. w godzinach 7.00 – 18.00 lub w sobotę 24 czerwca br. w godzinach 8.00 – 14.00.

Po szczegółowe informacje w tej sprawie można zwrócić się bezpośrednio do pracowników OSKP Autosan – numer telefonu 13 46 50 700.

premium bootstrap themes

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

17-06-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym: