Bezpieczeństwo zdrowotne najmłodszych. Oddano do użytku zmodernizowaną Klinikę Noworodków (ZDJĘCIA)
PODKARPACIE. Oddano do użytku zmodernizowaną Klinikę Noworodków w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. Oddział został przebudowany przy wsparciu środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Udział w otwarciu nowoczesnej kliniki wziął marszałek Władysław Ortyl.
– Cieszy mnie fakt, że nasze województwo zyskało nowoczesną klinikę, pozwalającą na leczenie noworodków. Ta modernizacja była konieczna, bo dotychczasowe uwarunkowania konstrukcyjne nie pozwalały na wprowadzanie nowoczesnej aparatury, co skutkowało trudnościami w rozwoju i wprowadzaniu nowych technologii. Mając to na uwadze wsparliśmy tę inwestycję kwotą ponad siedmiu milionów złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego oraz kwotą ponad jednego miliona złotych z budżetu województwa – mówił marszałek Władysław Ortyl.
W otwarciu kliniki uczestniczyli także: Ewa Leniart, wojewoda podkarpacka oraz parlamentarzyści z terenu Podkarpacia, w tym posłowie na Sejm RP – Tadeusz Chrzan, Andrzej Szlachta oraz Kazimierz Gołojuch.
W ramach zadania przeprowadzono roboty budowlane i modernizacyjne oraz zakupiono wyposażenie medyczne, w tym: nowoczesne inkubatory hybrydowe dla noworodków, kolumny przyłóżkowe, system monitorowania pacjenta, system nieinwazyjnego wspomagania oddechu u noworodków oraz łóżeczka. Jednocześnie wyposażono oddział w niezbędny sprzęt i meble.
Koszt modernizacji kliniki wyniósł ponad 11,6 mln złotych, z czego środki z RPO WP stanowiły ponad 7,7 mln złotych. Dotacja z budżetu państwa wyniosła 2,6 mln złotych, a z budżetu województwa 1,2 mln złotych.
Zadowolenia z faktu oddania do użytku kliniki nie kryła Barbara Rogowska, dyrektor Szpitala nr 2 w Rzeszowie.
– Klinika liczy dziewięć najnowocześniejszych stanowisk intensywnej terapii, w tym jedno miejsce izolowane oraz szesnaście miejsc opieki ciągłej i pośredniej dla noworodków. Znajdują się tu najnowocześniejsze w Polsce urządzenia między innymi do monitorowania optymalnej wentylacji, inkubatory, respiratory, czy systemy nieinwazyjnego wspomagania oddechu u noworodków. Zakup tych urządzeń i zwiększenie zatrudnienia umożliwiło utworzenie dodatkowych miejsc intensywnej terapii oraz wprowadzenie precyzyjnego i spersonalizowanego leczenia najmłodszych pacjentów – mówiła dyrektor.
Przebudowa Kliniki Noworodków z Pododdziałem Intensywnej Terapii Noworodka na potrzeby Centrum Perinatologii, jest jedną z trzech części projektu poprawiającego jakość i dostępność do świadczeń medycznych w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 w Rzeszowie, zrealizowanych w ramach RPO WP 2014-2020. Wcześniej, bo w ubiegłym roku zakończono dwie pierwsze części projektu i oddano je do użytku, w ramach których przebudowano i wyposażono trzy sale operacyjne wraz z pomieszczaniami towarzyszącymi oraz zmodernizowano i wyposażono pomieszczenia Kliniki Gastroenterologii.
Wartość całego projektu, wszystkich trzech jego części, wyniosła prawie 29,2 mln złotych, z czego środki z RPO WP stanowiły ponad 19,3 mln złotych. Dotacja z budżetu państwa wyniosła 6,7 mln złotych, a z budżetu województwa 2,7 mln złotych.
Podczas otwarcia kliniki zaprezentowano również możliwości karetki typu „N”, którą Szpital Nr 2 zakupił jeszcze w 2021 roku. Od lipca bieżącego roku szpital realizuje umowę z NFZ, w tym zakresie, w godz. od 7:00 do 19:00. Natomiast godziny nocne zabezpiecza druga karetka neonatologiczna i szpital Pro Familia.
Karetka została wyposażona w specjalistyczny inkubator na podstawie z zawieszeniem hydropneumatycznym, który ogranicza wstrząsy podczas transportu wcześniaków i noworodków, a także komplet sprzętu medycznego, w tym między innymi: respirator transportowy, pompy infuzyjne, nawilżacze, ssaki oraz kardiomonitor. Koszt zakupu karetki wyniósł 1,1, mln złotych, z czego dotacja z budżetu państwa wyniosła 880 tys. złotych, a z budżetu województwa 220 tys. złotych.
Zespół karetki stanowią – lekarz neonatolog oraz ratownik medyczny/pielęgniarka/położna. Zespół sanitarny typu „N” – neonatologiczny pomaga w nagłym pogorszeniu stanu zdrowia dziecka od jego urodzenia do ukończenia czwartego tygodnia życia, a w przypadkach uzasadnionych medycznie do końca pierwszego roku życia dziecka. Karetka pozwala na transport sanitarny, przy użyciu zestawu inkubatora transportowego.
źródło: UMWP;
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.