Zwiedzanie elektrowni w Solinie znów możliwe!
01-08-2022
SOLINA / PODKARPACIE. Po przeszło dwóch latach przerwy można zwiedzać należącą do PGE zaporę i elektrownię w Solinie. Dodatkową atrakcją jest plenerowa wystawa zdjęć „DOLINA BIEBRZY. Biebrzański Park Narodowy w obiektywie pracowników PGE”.
Wystawa składa się z trzydziestu sześciu fotografii prezentujących piękno unikalnej fauny i flory rozlewiska Biebrzy. Zdjęcia zostały wykonane przez pracowników PGE podczas warsztatów fotograficznych w plenerze w Biebrzańskim Parku Narodowym wiosną 2021 roku.
Ekspozycję po raz pierwszy zaprezentowano w październiku 2021 roku w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, a po zimowej przerwie wyruszyła w dalszą trasę. Do 28 sierpnia będzie można ją oglądać przy Elektrowni Wodnej Solina przed budynkiem Centrum Edukacji Energii Odnawialnej.
Zdjęcia prezentują piękno unikalnej fauny i flory największego w Polsce parku narodowego. Biebrzański Park Narodowy jest także największym chronionym obszarem bagiennym w Europie, będącym ostoją ptaków wodno-błotnych. Zachowały się tu rzadko występujące, zagrożone i ginące gatunki roślin i zwierząt. Biebrzański Park to jednak przede wszystkim unikalne rozległe krajobrazy, ekosystemy i siedliska jakich próżno szukać w innych zakątkach Polski i Europy.
Należąca do PGE Energia Odnawialna Elektrownia Wodna Solina jest największą w Polsce elektrownią szczytowo-pompową pracującą na dopływie naturalnym. Zbudowana na rzece San składa się z czterech hydrozespołów o mocy 200 MW. Jest położona w Bieszczadach, u stóp zapory typu ciężkiego. Górny zbiornik elektrowni tworzy największe w kraju sztuczne jezioro o powierzchni 22 km².
Elektrownię można zwiedzać od wtorku do soboty w godz. 9-17. Trasa prowadzi przez hale elektrowni do wnętrza zapory. Zwiedzający zobaczą m.in. stare turbiny, wirniki, halę maszyn z czterema hydrozespołami, nastawnię, olbrzymie agregaty prądotwórcze oraz galerię serwisową (znajdującą się 6 metrów pod dnem jeziora). Tam temperatura wynosi 6 stopni Celsjusza. Wewnątrz zapory zbudowano 2,5 km korytarzy, służących przede wszystkim do kontroli i obsługi elektrowni.
źródło: materiały nadesłane
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Kolejka gondolowa w Solinie otwarta! Jedziecie z nami?! (VIDEO)
SOLINA: Wieża widokowa dodatkową atrakcją! (VIDEO)
UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.