Terapia polem magnetycznym. Bałeś się zapytać? Dajemy odpowiedź!
Wszystko co chcielibyście wiedzieć o terapii polem magnetycznym, ale baliście się zapytać…
Jest taki humorystyczny film Wood’ego Allena, nakręcony w 1972 roku, pt. „Wszystko co chcielibyście wiedzieć o seksie, ale baliście się zapytać”. Reżyser prezentuje satyryczne spojrzenie na sprawy seksu, ale humor brzmi tutaj niezwykle inteligentnie i zabawnie. Czasami warto spojrzeć na tematy tabu właśnie żartobliwie. Tymczasem wiele pokoleń Polaków nauczono, że są tematy wstydliwe, o których lepiej nie mówić. Cierp w milczeniu, bo to sprawy osobiste. Nic bardziej błędnego! Komfort naszego życia w dużej mierze zależy od radzenia sobie z dolegliwościami. Od poczucia, że możemy spojrzeć na siebie, jak na ludzi ważnych. Zadbać o siebie. Ćwiczenia na macie MagneSilver to ogólny bodziec, który wspiera naszą kondycję fizyczną. Pole magnetyczne wspomaga leczenie wielu chorób. Ponadto ważne, abyśmy wzmocnieni rozpoczęli niwelowanie przyczyny problemów. Możemy porozmawiać z bliskimi, z przyjaciółmi, udać się do lekarzy specjalistów. Poszukać informacji w internecie, ale zdecydowanie lepiej na portalach medycznych, a nie na forach dla malkontentów. Popytać.
Właśnie…
Czy jakiś magnetyczny prąd nas nie kopnie?
Śmieszne – prawda? Ale taki atawistyczny lęk przed nowoczesnymi formami leczenia jest zakorzeniony w niektórych z nas. Tymczasem od dawna było wiadomo, że pole magnetyczne wytwarza nasza matka Ziemia, a także nasze ciało. Obecnie współczesna medycyna sprawiła, że jako ludzkość zrobiliśmy kolejny krok do przodu – nauczyliśmy się też konstruować urządzenia, które leczą polem magnetycznym. Terapeutyczne zastosowanie pól magnetycznych wykazuje w ostatnich latach znaczący rozwój. Magnetoterapia jest jedną z najbardziej popularnych metod fizykoterapeutycznych ostatnich lat, która wspiera leczenie ogólne wielu schorzeń.
Lecznicza siła magnesów była znana już w starożytnym Egipcie, Grecji i Chinach. Egipscy lekarze stosowali magnetyt (magnes) na różne dolegliwości. Co ciekawe, królowa Egiptu, Kleopatra nosiła mały magnes na czole jako amulet, aby zachować urodę i dobre samopoczucie. Dziś wiemy, że postępowała słusznie, choć intuicyjnie. Z tyłu czoła mieści się bowiem mały gruczoł szyszynki, który wydziela melatoninę w trakcie snu. Jest silnym antyoksydantem i obecnie jest uznawana za „hormon młodości” ze względu na właściwości przeciwdziałające starzeniu.
Ale co to znaczy neodymowe, czy to coś na walkę ze smogiem?
Oczywiście nie ma żadnego dymu! W Macie Rehabilitacyjnej MagneSilver wykorzystywane są najlepszej jakości magnesy neodymowe. Nazwa brzmi skomplikowanie, ale chodzi po prostu o magnesy trwałe, gdyż wytwarzane z połączenia neodymu, żelaza i boru. Namagnesowane są cyrkularnym, stałym polem magnetycznym. Zastosowana technologia umożliwia bezpieczne przenikanie pola magnetycznego bezpośrednio do komórek ciała.
Jak to do diaska w ogóle działa?
Po przyłożeniu magnesu do naszego ciała, mięśnie i tkanki miękkie wydłużają się i relaksują. Fale magnetyczne przechodzą przez tkanki i zostają wzbudzone prądy wtórne. Kiedy te prądy zderzają się z falami magnetycznymi, dochodzi do uderzeń cieplnych w elektrony w komórkach ciała. Uderzenia termalne są bardzo skuteczne w redukowaniu obrzęku mięśni i bólu. To jakby taki masaż nowej generacji. Ruch hemoglobiny w naczyniach krwionośnych zostaje przyspieszony, co obserwuje się podczas badań termograficznych. Zawartość we krwi wapnia, cholesterolu i kwasu mlekowego ulega zmniejszeniu. „Krew zmęczona” zostaje oczyszczona i zwiększa się cyrkulacja. Możemy znaleźć dowody na istnienie mechanizmu blokującego ból.
Skoro skonfrontowaliśmy ogóle lęki, spójrzmy na indywidualnie dręczące nas frustracje. Jak przysłowiowe szpilki, wstydliwe dolegliwości psują nam nastrój. Niczym chmury słońce, problemy przeganiają uśmiech. Ukrywamy je. Boimy się o nich mówić. Bez sensu. Jesteśmy przecież ludźmi, których definiuje całe spektrum czynników fizycznych i psychicznych.
Czy ćwiczenia na macie mogą pomóc w leczeniu depresji?
Ogólnie w celu przyśpieszenia leczenia i poprawy samopoczucia zaleca się wykonywanie serii ćwiczeń na macie rehabilitacyjnej MagneSilver. Terapia magnetyczna wspomaga rozciąganie mięśni i relaksację tkanek, dlatego też ćwiczenia wykonywane na macie zwiększają ich efektywność. Możemy ćwiczyć tyle samo, co przy zwykłej aktywności na kocyku, a odnosić zdecydowanie lepsze rezultaty, a to z pewnością nastraja pozytywnie.
Na stronie www.psychologia.edu.pl/obserwatorium-psychologiczne znajdujemy ciekawy artykuł pt. „Magnesem w depresję”. Dowiadujemy się, że MS (transcranial magnetic stimulation) – metoda leczenia depresji przy pomocy impulsów elektromagnetycznych znana jest od wielu lat. Badania prowadzone na Rush University mogą przyczynić się do potwierdzenia skuteczności TMS w leczeniu pacjentów z ciężką lekooporną depresją. W skrócie – przeprowadzono badania na grupie około trzystu pacjentów. Połowa została poddana stymulacji magnetycznej, druga część nie. Dużo lepsze były wyniki z użyciem pola magnetycznego i mniej z tych osób doświadczyło pogorszenia stanu zdrowia po skończeniu terapii.
W czasopiśmie „Focus” znajdujemy ciekawy artykuł pt. „Pole magnetyczne skuteczniejsze niż leki na depresję?”. Pada tam teza, że niewykluczone, iż za jakiś czas „magnesowanie mózgu” stanie się częścią standardowego arsenału psychiatrii.
Czy ćwiczenie na macie pomaga walczyć z zaburzeniem erekcji?
Kolejny problem cywilizacyjny to zaburzenia funkcji seksualnych u mężczyzn. Pojawia się brak pożądania, pełne lub niepełne zaburzenie erekcji, przedwczesna ejakulacja. W leczeniu zaburzeń erekcji stosuje się m.in. psychoterapię, leki rozszerzające naczynia oraz wykorzystuje właśnie magnetoterapię. Kilku naukowców związanych z trzema podmiotami medycznymi, tj. Zakładem Medycyny Fizykalnej Katedry Fizjoterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, z Katedrą i Oddziałem Klinicznym Chorób Wewnętrznych, Angiologii i Medycyny Fizykalnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz z Górnośląskim Centrum Rehabilitacji REPTY opublikowało wyniki swoich badań, pn. Rehabilitacja w zaburzeniach erekcji. Stawiają tezę, że zaburzenia erekcji wymagają interdyscyplinarnego podejścia. […] Można leczyć zaburzenia erekcji za pomocą magnetoterapii. Wyniki badań potwierdziły zwiększenie intensywności i czasu trwania erekcji oraz intensywności odczuwania ciepła w okolicy narządów płciowych u 80% pacjentów z grupy poddanej przez okres 3 tygodni cyklowi.
Czy magnetoterapią można leczyć nietrzymanie moczu?
Do terapii nietrzymania moczu może być stosowane pole elektromagnetyczne niskiej częstotliwości o wysokiej indukcji. Stymulacja magnetyczna o wysokiej indukcji stymuluje głęboko położone nerwy obwodowe lub korzenie nerwowe oraz mięśnie. Impulsowe pole elektromagnetyczne o wysokiej indukcji powoduje, że mięśnie dna miednicy bardzo efektywnie kurczą się bez konieczności mocowania elektrod czy stosowania elektrod dopochwowych czy doodbytniczych.
Podsumowując, warto zacytować słowa Terencjusza „Człowiekiem jestem i nic co ludzkie, nie jest mi obce” będące tematem przewodnim całego okresu renesansu, obejmującego XVI w. Dzisiaj w XXI w., w dobie internetu dostęp do wiedzy jest doskonały. Trzeba tylko pytać.