SANOK / PODKARPACIE. Skocznia K-70, igielit, nowoczesne systemy, oświetlenie, wyciąg i wieża sędziowska. Taka infrastruktura ma powstać w najbliższym czasie w ośrodku „Zakucie” w Zagórzu. Koszt inwestycji to 4,3 mln zł. Gmina chce sfinansować to zadanie wspólnie z urzędem marszałkowskim i ministerstwem sportu.
W ramach realizacji wspólnego przedsięwzięcia powiatów sanockiego, leskiego i bieszczadzkiego pod nazwą „Podkarpackie Centrum Sportów Zimowych”, gmina Zagórz planuje budowę skoczni narciarskiej o punkcie konstrukcyjnym 70m (K-70), będącą obiektem całorocznym. Skocznia będzie pokryta igelitem, będą tory lodowe, system zraszania i naśnieżania oraz systemy pomiarów elektronicznych (długości skoków, wiatru, ocen). Obiekt będzie oświetlony, a zawodników na rozbieg zabierze wyciąg. Powstanie również wieża sędziowska i pomieszczenia techniczne.
Nowa infrastruktura pomogłaby ożywić ośrodek „Zakucie”, tak, aby nawiązać do najlepszych lat zagórskich skoków, kiedy podczas corocznych zawodów o laury rywalizowało kilkuset skoczków. Aktualnie, ze skoczni korzystają zawodnicy Zagórskiego Klubu Narciarskiego „SOKÓŁ”. To jedyny tego typu obiekt na Podkarpaciu.
Zapraszamy na wywiad z Edwardem Mąką, dyrektorem Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Zagórzu, który koordynuje realizację projektu.
Tomasz Sokołowski, Esanok.pl: Jakie możliwości dałoby wybudowanie nowej skoczni K-70? Kto mógłby korzystać z nowej infrastruktury?
Edward Mąka
Edward Mąka, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Zagórzu: Nowe skocznie to większe obiekty umożliwiające dalszy rozwój naszych skoczków bez konieczności wyjazdu w bardzo młodym wieku do szkół sportowych w Szczyrku lub Zakopanem. To kolejny argument do utworzenia Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Ustrzykach Dolnych. To także szansa na organizację większych rangą zawodów narciarskich np. Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. To dodatkowe wpływy lokalnego biznesu (hotele, agroturystyka, gastronomia, sklepy, itp.) a także szeroko pojęta promocja miejscowości i regionu.
TS: Jakie są szacunkowe koszty budowy tego obiektu? Jaki jest planowany zakres inwestycji? Z jakiego źródła mogą pochodzić pieniądze?
EM: Szacunkowy koszt tego przedsięwzięcia to 4,3 mln złotych. Na chwilę obecną wiadomo, że 50% kosztów deklaruje Ministerstwo Sportu i Turystyki natomiast drugą część miałby zapewnić samorząd lokalny (Urząd Marszałkowski w Rzeszowie, Gmina Zagórz).
TS: Na jakim etapie jest proces pozyskiwania dofinansowania na budowę nowej skoczni?
EM: Z tego co mi wiadomo projekt znajduje się nadal w fazie koncepcyjnej jednak odbyte w ministerstwie rozmowy dają nadzieję, że tym razem dane obietnice zostaną dotrzymane.
Zawody Lotos Cup w Zagórzu w 2009 roku
TS: Jakie imprezy mogłyby się odbywać na Zakuciu po wybudowaniu nowej skoczni?
EM: Wiele razy powtarzałem, że moim marzeniem jest sędziować skoki w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w zagórskim „ZAKUCIU” i to jest jakby odpowiedź na Pana pytanie. Reasumując OOML, Mistrzostwa Polski UKS, Mistrzostwa Okręgu, zawody międzynarodowe (nawet). Mogą się odbyć tutaj każde zawody na które zezwalają narciarskie przepisy (NRS).
TS: Jak Pan ocenia obecną kondycję polskich skoków narciarskich? Czy Pana zdaniem szkolenie młodych zawodników wymaga zmian? Czy mamy kolejnych następców Adama Małysza i Kamila Stocha?
EM: Następców długo jeszcze mieć będziemy – zresztą zawsze są następcy – wielu młodych skoczków rokuje nadzieje na przyszłość chociaż muszę przyznać, że ich liczba drastycznie zmalała. W zagórskich Lotosach, o ile pamiętam uczestniczyło blisko dwustu skoczków teraz jest dużo mniej. W klubach też trudno o nowych członków… Nie załamujemy się licząc, że ostatnie sukcesy „następców mistrza” Adama ponownie obudzą zainteresowanie tą dyscypliną sportu.
Zawody Lotos Cup w Zagórzu w 2009 roku
TS: Dlaczego, wzorem lat ubiegłych, w Zagórzu nie odbywają się zawody Lotos Cup?
EM: Jest to decyzja organizatora imprezy – Polskiego Związku Narciarskiego. Odbywają się one jedynie w Szczyrku.
TS: Czy w ośrodku Zakucie odbędą się tej zimy zawody w skokach?
EM: Planowana jest w dniach 28-29 stycznia kolejna zimowa edycja „Pucharu Bieszczadów w skokach narciarskich – Mistrzostwa POZN w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej”. Impreza, ta przez kilka ostatnich lat z powodu ciepłych zim się nie odbyła. Ten rok jest inny i wszystko na to wskazuje, że aura dopisze. Liczymy na ekipy z zagranicy (Ukraina, Białoruś, Łotwa) i kluby polskie. Po raz pierwszy odbyłaby się kombinacja norweska (skoki do kombinacji w Zagórzu natomiast biegi na trasach z homologacją FIS im. Stanisława Nahajowskiego w Ustjanowej). Takie są plany. Jeszcze zastanawiamy się nad ostateczną formą tegorocznych zawodów. Wszystko będzie zawarte w oficjalnym komunikacie – zapowiedzi zawodów…
Edward Mąka – dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Zagórzu
Foto: archiwum Esanok.pl / materiały nadesłane
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.