REKLAMA

Kupiłeś samochód? Pamiętaj o obowiązkach nowego właściciela

Kupiłeś właśnie samochód? To na pewno świetna decyzja – dobry rocznik, niezły przebieg… Pamiętaj jednak, że w dniu zmiany właściciela to na ciebie przechodzą wszelkie obowiązki związane z autem. Jakich formalności musisz dopełnić na samym początku?

Ubezpieczenie samochodu po jego zakupie

Na nowym właścicielu samochodu  (czyli na tobie) ciąży teraz obowiązek posiadania obowiązkowego ubezpieczenia OC. Od razu więc sprawdź do kiedy ważna jest obecna polisa. Jeśli kupiłeś auto używane, prawdopodobnie przejąłeś ją od poprzedniego właściciela. Według obowiązujących przepisów możesz z niej korzystać aż do daty zakończenia umowy. W tym czasie  powinieneś zdecydować czy chcesz ją kontynuować, czy też wolisz z niej zrezygnować i zawrzeć nową – już na swoje nazwisko.

Jeżeli kupiony przez ciebie samochód nie posiada obowiązkowej ochrony OC – jesteś zobowiązany do tego, aby zakupić ją już w dniu nabycia auta.

O czym musisz pamiętać podczas kontynuacji umowy OC od poprzedniego właściciela pojazdu

Jeśli zdecydujesz się na kontynuowanie ubezpieczenia po zbywcy, pamiętaj że:

  • taka polisa nie przedłuży się automatycznie na kolejny rok, więc jeśli dobiegnie końca a ty nie wykupisz kolejnego OC, będziesz jeździć bez ubezpieczenia;
  • po drugie – towarzystwo ma prawo do rekalkulacji składki OC, czyli ponownego jej przeliczenia z uwzględnieniem twoich danych. Jeśli przeliczona cena będzie wyższa niż ta którą otrzymał poprzedni właściciel, będziesz zobowiązany do zapłaty różnicy.
Traffic accident - one driver on the mobile phone, second expressing anger

Traffic accident – one driver on the mobile phone, second expressing anger

Gdy zrezygnujesz z OC zbywcy i kupisz nową polisę

Jeśli nie chcesz kontynuować polisy, możesz z niej zrezygnować w każdej chwili. Tylko pamiętaj, że nie możesz mieć przerwy w ubezpieczeniu. Po dniu podanym na wypowiedzeniu umowy ochrona wygasa. Nowe OC musi więc zaczynać się od dnia następnego.

Aby polisa była skutecznie wypowiedziana, wyślij do obecnego ubezpieczyciela odpowiednie pismo, na którym będą znajdować się następujące dane:

  • imię i nazwisko (imiona i nazwiska) oraz adres zamieszkania nowego właściciela (współwłaścicieli),
  • marka i model auta,
  • nr rejestracyjny pojazdu oraz nr VIN,
  • nr ubezpieczenia (znajdziesz na przekazanej polisie OC),
  • podstawę prawną składania wypowiedzenia (w tym przypadku art. 31 ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych),
  • dokładny dzień, kiedy polisa ma się zakończyć.

Nie zapomnij o swoim własnoręcznym podpisie pod dokumentem. Bez tego jest on nieważny. Takie wypowiedzenie możesz wysłać do towarzystwa mailem z załączonym skanem, faksem, pocztą tradycyjną lub też zgłosić się do agenta danej firmy.

Aby nie przepłacić za nowe ubezpieczenie skorzystaj z https://ubezpieczamy-auto.pl/kalkulator-oc-ac/. W kalkulatorze znajdziesz oferty kilkunastu towarzystw, które bez trudu porównasz i wybierzesz najtańszą propozycję. Za zaoszczędzoną kwotę być może będziesz mógł kupić ochronę dodatkową, taką jak NNW, ASS czy też autocasco.

Przerejestrowanie auta przez nowego właściciela

Swój nowy samochód musisz także przerejestrować na siebie. W tym celu należy odwiedzić wydział komunikacji urzędu odpowiedniego dla twojego miejsca zameldowania i zabrać ze sobą:

  • wypełniony wniosek (dostępny w urzędzie lub do pobrania na jego stronach),
  • umowę kupna-sprzedaży,
  • dotychczasowy dowód rejestracyjny,
  • kartę pojazdu (jeśli została wydana),
  • tablice rejestracyjne,
  • dowód osobisty,
  • potwierdzenie posiadania ważnego OC,
  • dowód opłaty komunikacyjnej – 180,50 zł (opłatę możesz wnieść w urzędzie lub przelać wcześniej na odpowiednie konto)

Po złożeniu wszystkich dokumentów otrzymasz tymczasowy dowód rejestracyjny, nowe tablice oraz nalepkę kontrolną na przednią szybę. Po około miesiącu musisz ponownie odwiedzić urząd i odebrać właściwy dowód rejestracyjny oraz uzupełnioną kartę pojazdu.

20151123_121545~2

Opłata podatku po nabyciu pojazdu – kiedy jesteś z niego zwolniony?

Po zakupie samochodu od innej osoby fizycznej masz obowiązek opłacenia odpowiedniego podatku od czynności cywilno-prawnych w urzędzie skarbowym. Wynosi on 2% wartości pojazdu z umowy kupna-sprzedaży, ale nie zawsze. Jeśli urzędnik uzna, że wartość jest zaniżona, może on obliczyć wysokość należnego podatku na podstawie oficjalnych cenników, które są publikowane na  stronach firm, zajmujących się wyceną samochodów.

Z podatku jesteś zwolniony, jeżeli kupisz samochód od przedsiębiorcy (np. z komisu), który za transakcję wystawi Ci fakturę VAT.

tekst sponosorwany

24-06-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym: