Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0
Gość podatnik poinformowany

Czy szkoła w Zahutyniu ma być zniszczona i czy ma powstać tam ośrodek dla starców? Czy burmistrz boi się mieszkańców Zahutynia? Dlaczego nie było go na spotkaniu solectwa w Zahutyniu?

16 postów w tym temacie

Czy burmistrz boi się mieszkańców Zahutynia? Dlaczego nie było go na spotkaniu solectwa w Zahutyniu?

Dlaczego w tak ważnej sprawie jak 4 klasa w szkole podstawowej w Zahutyniu nie ma go na spotkaniu i pracownikow merytorycznych od oświaty z Gminy Zagórz?

Czy prawda jest że szkoła w Zahutyniu ma być zniszczona i czy ma powstać tam ośrodek dla starców?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panie burmistrzu Nowak czy prawdą jest, że aby stworzyć w szkole podstawowej w Zahutyniu 4 klasę gmina musiała by dołożyc tylko niespełna 15 tys zł z pieniedzy podatników a nie tak jak informowano mieszkańów powyżej 100 tys zł?

Czy prawdem jest że kosztem dzieci z Zahutynia utrzymuje się szkoły na Nowym i Starym Zagórzu?

Dlaczego w Zahutyniu od lat nie ma szkoły 8 klasowej przecież to duża miejscowość ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Radny Wojnar moim zdaniem niezbyt skutecznie walczy o interesy mieszkańców Zahutynia. Mieszkańcy powinni zmienić na kogoś kto będzie bardziej skuteczny i zdeterminowany

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pan Tomasz nie może kandydować na radnego Zahutynia ponieważ nie jest mieszkańcem Zahutynia. Racja radnego Zahutynia trzeba zmienić!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pani Szczepek to dobra kandydatka na radną lub Pan Fal !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Obojętnie kto, byleby dbał o interesy mieszkańców, a szczególnie o dobro dzieci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie jest prawdą informacja, że koszt utrzymania dodatkowej klasy to zaledwie 15 tys. zł. Zakładając średnią jest to ok. 70-80 tys. zł. To nie jest dużo. Tylko kiedy ktoś wreszcie napisze prawdę w w tym względzie. Wystarczy zapytać dyrektorkę szkoły lub radnego z miejscowości.

Inne wyliczenia też są łatwe. Liczba godzin w klasie czwartej to pewnie ok. 25 w tygodniu (lub więcej) x wynagrodzenie nauczycieli (zależy od awansu zawodowego). 

Nie bronię nikogo w tej sprawie i podziwiam zaangażowanie rodziców, bo dzieci to sprawa najważniejsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

w 4 klasie w Zahutyniu moze byc jedenaście dzieci a  dotacja na
jedno dziecko to około 9,5tys na rok ? takie dane pojawily sie na spotkaniu i rodzice to słyszeli - kosztów klasyy to 110 tys?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kto przygotował ten tekst o Informacja dotycząca Szkoły Podstawowej w Zahutyniu ?????????????????????????? jaki urzednik????????

Na podstawie uchwały Nr XL/204/2017 Rady Miejskiej w Zagórzu z dnia 27 marca 2017 r., podjęta została decyzja, że Szkoła Podstawowa w Zahutyniu będzie obejmować strukturą organizacyjną klasy I-III.  Główną przeszkodą w realizacji postulatu utworzenia klasy IV jest zła sytuacja demograficzna którą obrazuje poniższa tabelka.

Prognozowana liczba uczniów w Szkole Podstawowej w Zahutyniu

 

*Klasa I

*Klasa II

*Klasa III

2016/2017

  6

13

11

2017/2018

   6

6

13

2018/2019           

8

6

6

2019/2020

5

8

6

 *na podstawie statystyk z kilku ostatnich lat, liczba dzieci z do klas pierwszych kolejnych roczników uczęszczających  do SP Zahutyń nie przekracza 40-50 % liczby dzieci urodzonych w Zahutyniu.

Liczba dzieci urodzonych w miejscowości Zahutyń wg ewidencji ludności UMiG Zagórz

Rok

Liczba dzieci

2009              

22

2010

17

2011

18

2012

9

2013

9

2014

8

Przywołane powyżej dane demograficzne niosą ze sobą  określone konsekwencje finansowe dla funkcjonowania Szkoły Podstawowej w Zahutyniu, której utrzymanie  kosztuje corocznie około 750 000,00 zł. Na chwilę obecną prognozujemy że, do placówki tej w roku szkolnym 2017/2018 będzie uczęszczać 25 uczniów oraz 25 dzieci z oddziału przedszkolnego.
Szacunkowe koszty uruchomienia oddziału klasy IV dla  11 uczniów oscylują wokół kwoty 100-110 tys. złotych. Przywołane w korespondencji zebranie z udziałem m.in: przewodniczącej Rady Rodziców działającej przy Szkole Podstawowej w Zahutyniu- Edyty Nowak, radnego Rady Miejskiej w Zagórzu - Edwarda Wojnara, Dyrektora Szkoły Podstawowej w Zahutyniu – Wandy Izdebskiej, Dyrektora Zespołu Obsługi Szkół w Zagórzu- Ewy Get, Burmistrza Miasta i Gminy Zagórz- Ernesta Nowaka,  które odbyło się 26 lipca 2017r. było jednym z wielu spotkań w przedmiotowej sprawie. Jego przebieg i efekty nie wpłynęły na kształt struktury organizacyjnej Szkoły Podstawowej w Zahutyniu wynikający z przywołanej wcześniej uchwały, która jest obowiązującym aktem prawa miejscowego.

            Reasumując, perspektywy utworzenia dodatkowego oddziału klasy IV jak również dalszego funkcjonowania całej szkoły zależą od indywidualnej decyzji rodziców. Aktualnie wiele dzieci z Zahutynia mając możliwość nauki w swojej lokalnej szkole uczęszcza do placówek oświatowych w Sanoku i Zagórzu.

Źródło http://www.zagorz.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2271:informacja-dotyczaca-szkoly-podstawowej-w-zahutyniu&catid=4&Itemid=215

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tekst został zamieszczony na stronie gminy- ciekawe bez podpisu! :-). Należy także zwrócić uwagę na analizę 5 letnią, którą przeprowadza "ktoś" w gminie. Może tak propozycja 3 letniej, tym bardziej, że w 2019 roku znów zmienia się ustawa oświatowa! Cóż to za czarowanie rodziców iż dzieci z Zahutynia chodzą do szkół w Sanoku i Zagórzu - w każdej miejscowości zarówno w GMINIE ZAGÓRZ jak i w gminach ościennych rodzice posyłają dzieci do różnych szkół. Wszyscy mają szkoły z klasami 1-8, TYLKO ZAHUTYŃ  1-3!

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

proszę użyć kalkulatora  i policzyć:

11 dzieci x 9,5 tyś / rok = 104,5 tyś.

do kwoty podanej przez UG (110 tyś) brakuje aż 6,5 tyś...to jest za dużo dla gminy za bezpieczeństwo dzieci???

Na spotkaniu z rodzicami w Zahutyniu radny oscylował pomiędzy 80...100 tyś, nie potrafił wyjaśnić skąd taka kwota czyli najbardziej prawdopodobne jest to że ta kwota to "dane sufitowe" dla uciszenia publiki.

Ja myślę że to wygląda tak:

- dzieci wiejskie są wyżej dotowane z budżetu centralnego niż z terenów miejskich, stąd  czysty zysk dla szkoły w mieście

- dotychczasowe działania UG sugerują istnienie silnego lobby dla likwidacji SP w Zahutyniu

- zastanawiające jest dlaczego propozycje spotkań i dyskusji z rodzicami były bojkotowane przez UG, gra na zwłokę podstawowym narzędziem negocjacji???  

- istnieje wysokie prawdopodobieństwo że poniektórzy włodarze mają przyszłościowe plany związane z budynkiem szkoły po jej rozwiązaniu

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To nie jest prawdą, że subwencja na ucznia wynosi 9,5 tys. zł. Gdyby tak było, szkoły pławiłyby się w luksusach, a samorządy nie dokładałyby do oświaty. Na rok 2017 subwencja została zaplanowana na ok. 5 330 zł na ucznia. MOże szkoły wiejskie mają nieco wyższą subwencję, ale na pewno nie 9,5 tys. zł na ucznia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Subwencja na ucznia 5330 zł jest średnią zakładaną. Należy policzyć inną subwencję według" metryczki "na dziecko wiejski i miejskie! Te subwencje się różnią. Poniższy artykuł po części wyjaśnia kwestie subwencji. Może tak łaskawie KTOŚ policzy KOSZT RZECZYWISTY A NIE ZAKŁADANY ŚREDNI!

 

 

Większa waga. Anna Zalewska podpisała rozporządzenie w sprawie subwencji

Większa waga. Anna Zalewska podpisała rozporządzenie w sprawie subwencji
Szefowa MEN podpisała rozporządzenie
w sprawie części oświatowej subwencji
Fot.Fotolia
Z 0,045 do 0,065 została zwiększona waga dla uczniów klas I – III szkół podstawowych -Anna Zalewska, minister edukacji narodowej podpisała rozporządzenie w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jst w roku 2017.

W algorytmie podziału części oświatowej subwencji ogólnej uwzględnione zostały dzieci w wieku 6 lat i starsze w wychowaniu przedszkolnym. Na takie dziecko zostanie naliczona średnio kwota subwencji w wysokości ok. 4,3 tys. zł. W algorytmie podziału subwencji wartość wag dla dzieci w wieku 6 lat w wychowaniu przedszkolnym została ustalona z uwzględnieniem zróżnicowania rodzajów placówek wychowania przedszkolnego oraz rodzaju miejscowości, w której jest zlokalizowana placówka.

Wprowadzono również wyższą o 44% wagę dla uczniów klas I – III szkół podstawowych. Waga została zwiększona z 0,045 na 0,065.

Jak informuje MEN, zwiększenie wartości tej wagi jest związane z potrzebą wsparcia szkół w organizacji oddziałów klas I – III wynikającą, m. in. z konieczności tworzenia małolicznych oddziałów klas I szkół podstawowych w związku ze zniesieniem obowiązku szkolnego dla dzieci 6-letnich.

Ponadto uwzględniono:

• wskaźnik zwiększający liczbę uczniów szkół podstawowych i zmniejszający liczbę uczniów gimnazjów w związku z rozpoczynającym się procesem zmian w systemie oświaty od 1 września 2017 r.;
• wagę o wartości 0,3 dla uczniów w oddziałach przygotowawczych;
• wagę o wartości 5 dla wychowanków młodzieżowych ośrodków wychowawczych, którzy zostali skierowani do ośrodka, a jeszcze do niego nie przybyli;
• zmianę zasad subwencjonowania uczniów szkół dla dorosłych – obniżenie wskaźnika w przypadku publicznych szkół dla dorosłych kształcących w trybie zaocznym z 0,5 na 0,42, a dla niepublicznych z 0,25 na 0,18;
• niższą wagę dla szkół medycznych, obniżenie z wartości 1 do poziomu 0,85;
• zróżnicowanie wag dla dzieci niepełnosprawnych w przedszkolach.

Rozporządzenie wejdzie w życie 1 stycznia 2017 r.

Źródło: MEN
jm/Serwis Samorządowy PAP
ZAŁĄCZNIKI: html.media?_Instance=samorzad_nowy.pap.pl&_Option=Palio&_ID=41&_CheckSum=-619685726 ALGORYTM PODZIAŁU

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0