REKLAMA

Pierwsze zmagania rekrutów! „Intensywne i urozmaicone” (FOTO)

W sobotę 111 rekrutów z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej rozpoczęło szkolenie podstawowe i wyrównawcze. Zajęcia odbywają się na poligonie w Nowej Dębie i są prowadzone pod okiem kadry instruktorskiej z kompanii szkolnej 3. PBOT. Na „pierwszy ogień” wzięto taktykę pola walki. A już w najbliższy piątek pierwsze strzelanie. Egzamin w formie „pętli taktycznej” odbędzie się w przededniu przysięgi wojskowej.

Rekruci z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej od poniedziałku rozpoczęli intensywne szkolenie taktyczne na poligonie w Nowej Dębie. Instruktorzy szczególną uwagę zwracają na zagadnienia dotyczące pracy na mapie, poruszania się na polu walki, wykonywania marszów i szyków ubezpieczonych, pierwszej pomocy oraz wielu innych przedsięwzięciach.

– Decyzja o założeniu munduru w tym trudnym czasie to wyraz ogromnej odpowiedzialności za społeczeństwo i ojczyznę. Podjęcie się tego zadania przez młodego człowieka czyni go dojrzałym obywatelem. 16-dniowe szkolenie jest bardzo intensywne, ale i bardzo urozmaicone. Szkolimy naszych adeptów według zasady „minimum teorii, a maksimum praktyki – powiedział dowódca podkarpackich terytorialsów płk Michał Małyska.

Od najbliższego piątku kandydaci do 3. PBOT rozpoczną cykl strzelań bojowych z karabinka GROT. Zajęcia przeprowadzone zostaną na strzelnicy piechoty w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie. Pierwsze takie strzelanie to wielkie przeżycie dla każdego rekruta, który nigdy wcześniej nie miał okazji poczuć zapachu gazów prochowych, czy odrzutu karabinka po wykonanym strzale.

Zajęcia w czasie tzw. „szesnastki” są ukierunkowane na naukę podstawowych zagadnień taktycznych potrzebnych do przetrwania na współczesnym polu walki, z ratownictwa medycznego oraz szkolenia strzeleckiego. W sobotę 26 lutego kandydaci do Terytorialnej Służby Wojskowej przystąpią do egzaminu końcowego, który zostanie przeprowadzony po tzw. „pętli taktycznej”. Każdy żołnierz podczas tego sprawdzianu wykona wiele zagadnień taktyczno – ogniowych.

Zakończeniem szkolenia podstawowego będzie przysięga wojskowa, która odbędzie się 27 lutego  w przededniu Narodowego Święta Żołnierzy Wyklętych. Po przysiędze wszyscy żołnierze zostaną skierowani do etatowych batalionów w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Sanoku, Jarosławiu i Przemyślu

kpt. Witold Sura, rzecznik prasowy 3 PBOT
zdjęcia: Paulina Lęcznar


17-02-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.