REKLAMA

Jak prać firanki żeby nie prasować

Prasowanie firan jest zajęciem trudnym i karkołomnym. Jeśli nie mamy w domu parownicy lub żelazka z generatorem pary umożliwiającego prasowanie w pionie, wyprasowanie firan może zająć wiele godzin. Jest jednak na to rada. Podpowiadamy, jak prać firanki, żeby ich nie prasować.

Jakie firanki się nie gniotą?

Najprostszą metodą na pozbycie się obowiązku prasowania firanek jest wybranie tkaniny, która się nie gniecie. Tutaj do wyboru jest kilka opcji:

  • firany gotowe kreszowane
  • firany z markizety
  • firany żakardowe
  • firany z tiulu.

Firany kreszowane wyglądają jak pogniecione, więc… prasowanie im nie jest potrzebne. Ta celowo niejednorodna struktura tkaniny jest bardzo dekoracyjna. Firany kreszowane przypominają nieco cienką warstwę lodu lub mróz osiadły na szybach. Szczególnie zimą nadają wnętrzom niepowtarzalnego charakteru.

Firany z tiulu, żakardu i markizety są bardzo praktyczne, wystarczy powiesić je na oknie, gdy są jeszcze lekko wilgotne, rozprostują się pod wpływem własnego ciężaru i ociekającej w dół wody.

Kiedy firanki gniotą się najbardziej?

Największy problem z gnieceniem firan pojawia się przy praniu ich w pralce. Wysoka temperatura i wirowanie nastawione na maksymalne obroty dwa kardynalne błędy, które zawsze mszczą się zagnieceniami na firankach. Właśnie dlatego firanek najlepiej nie wirować wcale lub wirować na minimalnych obrotach. Wysoka temperatura nie jest niezbędna do dokładnego wyprania firan, a ma negatywny wpływ na stopień ich gładkości. Ideałem byłoby pranie firanek ręcznie, wtedy praktycznie by się nie gniotły, ale nie zawsze jest to możliwe.

Jak prać firanki, żeby się nie gniotły?

Stosowanie kilku prostych zasad pozwoli uniknąć dużej liczby zagnieceń na firankach. Przede wszystkim trzeba się oprzeć pokusie włożenia do pralki zbyt wielu firanek na jeden raz. Chociaż są lekkie i teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, by maksymalnie wypełnić bęben pralki, w celu uniknięcia zagnieceń do pralki lepiej włożyć jedną, najwyżej dwie firanki, tak by zajmowały mniej niż połowę bębna. Firany powinny być złożone w kostkę.

Optymalny program prania firanek w pralce to oczywiście program do prania firanek lub program do prania tkanin delikatnych. Dobrym rozwiązaniem jest też program do prania ręcznego w pralce. Jeśli pralka takowych nie posiada (zdarza się to w przypadku starszych modeli pralek), trzeba wybrać krótki program z niską temperaturą prania i ustawić wirowanie na maksymalnie 400 obrotów na minutę.

Proszek do prania nie sprzyja zapobieganiu zagnieceniom. Lepiej sprawdzi się specjalny płyn do prania firanek lub płyn do prania tkanin delikatnych. Do ostatniego płukania można dodać płyn zmiękczający.

Jak suszyć firanki?

Firany czy zasłony ze sztucznych włókien można z powodzeniem powiesić na karniszu, gdy są jeszcze mokre. Ułatwi to ich rozprostowanie się i usunie zagniecenia. Ten „zabieg” nie powinien być stosowany w przypadku firanek z naturalnych tkanin – bawełny, jedwabiu czy lnu. Te tkaniny powinny być suszone rozłożone na suszarce. Powieszenie mokrych mogłoby skutkować naciągnięciem włókien, a w konsekwencji zmianą rozmiaru i fasonu firany.

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

31-01-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym: