REKLAMA

Wybierz najlepiej. Projekty domów jednorodzinnych z garażem, czy bez?

Jak wybrać najlepiej gotowy projekt domu i czy ma to być dom z garażem, czy bez? Oto jedne z licznych pytań, jakie towarzyszą nam w trakcie podejmowania decyzji o budowie własnego domu. Jakie plusy, a jakie minusy mają oba typy domów? Co mówi nasz wybór o naszym charakterze oraz jak analizować mieszkaniowe potrzeby pod kątem stylu życia? Ciekawy zagadnienie, który może nam wiele powiedzieć o nas samych.

Większy salon, czy dodatkowy pokój ? Kwestia priorytetów

Kiedy wyobrażamy sobie dom, przed naszymi oczami pojawia się zazwyczaj ten sam obraz. Charakterystyczna sylwetka – klisza kojarząca się, zarówno starszym, jak i młodszym z domem – to wizerunek budynku z oknami i drzwiami przykrytego dwuspadowym dachem. W rysunkach dzieci, od wieku przedszkolnego po okres nastoletni, w zdecydowanej większości przypadków odbija się ten sam obraz – dom bez garażu. Ma to bezpośrednie przełożenie na podstawową funkcję jaką pełni dom – funkcję mieszkalną. Takie rozwiązanie w różnych wariantach sprawdza się od niepamiętnych czasów.

Obecne domy nie ograniczają się do tradycyjnych form, przyjmują także nowoczesne oblicza. Projekty domów bez garażu kładą nacisk na kwintesencję, samo sedno istoty mieszkania – posiadanie dachu nad głową i bezpiecznego miejsca dla swojej rodziny. Ważny jest komfort i wygoda domu, a nie to, czy w garażu będzie miejsce dla jednego, czy dwóch samochodów. Taki pogląd na dylemat, czy wybrać dom z garażem, czy bez, mają najczęściej ludzie, którzy bardziej nad materialne dobra, cenią sobie spokojne życie. Stawiają na ekonomię codzienności i dbają o to, aby nie mnożyć kosztów, zwłaszcza w kwestii budowy domu. Prawdopodobnie ci, którzy rezygnują z garażu będą skłonni postawić na duży salon, prywatną sypialnię z łazienką i garderobą, czy dodatkowy pokój dla seniora w zamian. Charakter człowieka ujawnia się w wielu sytuacjach, między innymi w kwestii wyboru domu bez garażu. Oczywiście uzasadnienie takiego, a nie innego wyboru może należeć również do sfery ekonomii, lub konieczności zewnętrznych. Na zbyt wąskiej działce czasem trudno zmieścić garaż. Poza tym jego budowa to również dodatkowy wydatek.

Garaż pojawia się na horyzoncie, gdy – po pierwsze, budżet na to pozwala, po drugie – jest nam potrzebny, a po trzecie – gdy mamy w ogóle potrzebę posiadania garażu. Te trzy czynniki w głównej mierze determinują nasz wybór. Który z nich przeważa, to już jest kwestia indywidualna.

Zobacz projekt domu bez garażu: Dom przy Cyprysowej 54

Garaż, jako odpowiedź na rosnące potrzeby

Obecność garażu w programie użytkowym projektu domu jest związana ze sposobem życia. Najczęściej spotykane w budownictwie jednorodzinnym są garaże jedno i dwustanowiskowe. Funkcjonalność garażu wykracza znacznie poza tradycyjnie rozumiane miejsce do parkowania aut. Może on być powiększony o miejsce na przechowywanie narzędzi ogrodowych, czy też mniejszych pojazdów jak motocykl, quad czy rowery. To miejsce dla majsterkowicza, magazyn niezwykłości, a także – jak dowodzą przykłady – miejsce pracy twórczej.

Garaż w świadomości społecznej zapisał się również jako miejsce ekspresji artystycznej. Początki muzyki grunge w Stanach Zjednoczonych mają swoje korzenie w tzw „garażowym graniu”. Zaimprowizowane sale prób w domowych garażach widziały i słyszały już niejedno, lecz nadal są częstym elementem aranżacji tej przestrzeni z potencjałem. Wracając do kwestii budowlanych trzeba zaznaczyć, iż z powodu swojej wielkości garaż ma istotny udział w wyglądzie sylwetki domu. Może występować jako forma dobudowana do głównej bryły domu, lub w nią wbudowana. Wpływa to w decydujący sposób na charakter domu. Na garaż stawiają zazwyczaj ci, którzy chcą, żeby wszystko było na właściwym miejscu. Auto, rowery, meble ogrodowe i kosiarka – wszystkie te sprzęty zmieszczą się w garażu, a przestrzeń dookoła domu mamy wtedy uporządkowaną.

Myśląc o garażu musimy również pamiętać o ekonomii. Projekty domów z garażem to zazwyczaj większa inwestycja, którą należy przekalkulować. Powiedzmy jednak szczerze – garaż to duża wygoda, jeśli ktoś jest posiadaczem auta. Zima, czy deszcz, mróz, czy srogie upały, nasze auto zawsze w optymalnym stanie, gotowe do natychmiastowego użytku. Nie drapiemy szyb, nie wietrzymy nagrzanego auta. Taki komfort dla wielu to istotna różnica i właśnie ci postawią na garaż, czasem nawet kosztem dodatkowego pokoju.

Projekt domu powinniśmy wybrać zgodnie z własnym charakterem temperamentem i stylem życia. Czy będzie w nim garaż, czy nie – to zależy tylko od nas.

Zobacz projekt domu z garażem Dom przy Cyprysowej 15 K4

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

26-11-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym: